A perui Puno megye San Antonio de Putina tartományának Ananea körzetében az Ananea-hegy oldalában, 5100 méterrel a tengerszint felett áll La Rinconada, a világ legmagasabban fekvő városa. Egy aranybánya közelében helyezkedik el.
A település közelében a La Rinconada nevű tó helyezkedik el, valamint egy gleccser, amely alatt az aranybánya van.
Bár csak 14 fokra van az Egyenlítőtől, az időjárása egyáltalán nem kellemes. A nyarak csapadékosak, a telek szárazak, és mindig hideg van. Az éves átlaghőmérséklet mindössze 1,3 fok.
Valójában La Rinconada nem nevezhető városnak, hiszen alig vannak utak, nincs vezetékes víz vagy csatornarendszer. A házak jó részét bádoglemezekből építették, szigetelésük nincs. Még csak közigazgatásról vagy törvényi szabályozásról sem igazán beszélhetünk. Az ott lakókat szinte mind az arany vonzotta oda, de a település fejlesztésére semmi pénzt nem fordítottak.
La Rinconadában kétféle ember él: a bűnözők és az aranyásók. A bányát üzemeltető Corporación Ananea nevű vállalat monopolhelyzetben van a városban, a maffiózókon, striciken és a néhány fenn állomásozó rendőrön és két orvoson kívül mindenki náluk dolgozik.
Akik a Corporación Ananea munkásai, azok a cachorreo néven ismert foglalkoztatási formában dolgoznak. Ez azt jelenti, hogy 30 napig ingyen robotolnak, a 31. napon pedig annyi ércet vihetnek el a bányából, amennyit egyedül elbírnak. Ha találnak benne aranyat, szerencséjük van, ha nem, akkor így jártak.
Az aranyat higannyal nyerik ki, amiből ugyancsak rengeteg van a környéken. A környezetvédelemre azonban nem sok figyelmet fordítanak, így La Rinconadában minden szennyezett, a föld, a víz, a levegő és a hó is.
A cudar viszonyok ellenére a település egyre több munkást vonz. 2001 és 2009 között La Rinconada lakossága megduplázódott, és azóta is töretlenül nő. Jelenleg 60 ezerre becsülik az itt élők számát.
Forrás: Zefirka, Origo