Baalbek libanoni város a Libanon és Antilibanon hegység közötti Bekaa folyó völgyében, 1170 m tengerszint feletti magasságban, a Litani folyótól keletre.
Baalbek látképe a 19. század végén.
Híres a római korszakról ránk maradt monumentális, de finoman kidolgozott romtemplomairól, amikor Baalbek, melynek akkor Heliopolis (a Nap városa) volt a neve és a Római Birodalom egyik legnagyobb szakrális épületcsoportja volt. Három istent imádtak a Jupitert, Vénuszt és Bacchust, nekik állítottak fel templomot - illetve egy negyediket Merkúrnak egy közeli dombon.
A templomok alaprajza: A - Jupiter templom, B - Bacchus templom, C - hatszögletű udvar, D - nagy udvar.
A régészeti kutatások szerint az egész város alapja nem más, mint a híres baalbeki terasz, melyet hatalmas, mérnöki precizitással összeillesztett kőtömbökből raktak össze - a világ legnagyobb kirakójának, illetve az óriások teraszának is nevezik ezért a helyet -, melyek közül a legnagyobbak több mint ezer tonnát nyomnak.
A legnagyobb kő
Arra, hogy miként lehetett az ősi időkben ekkora sziklatömböket emberi erővel megmozgatni, máig nincs magyarázat, még a piramisok építéséhez hasonló elméletekkel sem álltak elő a kutatók, csupán találgatások folynak.
Közel a római templomhoz hatalmas méretű kőtömbök sokasága található. A világ legnagyobb kifaragott monolitjai, amiket ember valaha készített. (Azaz nem több kisebb darabból lettek összeállítva.) Szállításuk módja mindmáig ismeretlen.
Jupiter templom
Jupiter templom a nagy udvar felől
Nagy udvar
Bacchus templom
Bejárat a Bacchus templomba
Propileum
Jupiter templom, hatszögletű udvar
A 22 m magas oszlopok
Az oszlop átmérője több, mint 2 méter
Városkapu
A mecset és az arab citadella maradványai
forrás: wikipédia