A tizenkilencedik század elejének Angliájában még nem számított elterjedt ünnepnek a karácsony, sokkal jobban megvoltak még a mindenfelé elterjedt, népi kultúrában, hiedelmekben gyökerező elemei. Az ünnep elterjedése a század második felében pedig egybeesett a viktoriánus korral, ami meg különösen kedvelte, nem csak a halott állatok, hanem a halott emberek ábrázolását is.
Az üdvözlőlapok nem sokkal megjelenésük után olyan népszerűségre tettek szert Nagy-Britanniában, hogy csakhamar egy új iparág épült rá – a kereslet akkora volt, hogy 1880-ban már tízmilliónál is több képeslapot nyomtattak az országban. Akkor még furcsa és bizarr üdvözlőkártyákat küldözgettek egymásnak az emberek. A krampusz hosszú nyelvét öltögetve viszi a túlvilágra a rossz-kislányokat, vagy az aranyos madarak kivéreztetve fekszenek az utca macskakövén: ez a két példa nem egy horrorfilmből való, hanem karácsonyi üdvözlőlapokról. Ilyen, vagy ennél még hátborzongatóbb témájú képeslapokat küldözgettek ugyanis egymásnak az emberek a Viktoriánus korban.
Az első karácsonyi üdvözlőlapot a Brit Posta által megbizott Sir Henry Cole készítette 1843-ban. A kártya három jelenetet ábrázolt. Középen egy családias hangulatú kép, gyerekek, szülők és nagyszülők, akik közül néhányan tósztra emelik poharukat. A két szélső kép jó cselekedeteket ábrázolt, ruha- és ételosztást. Alul pedig a már ismert mondat: "Kellemes Karácsonyt és Boldog Új Évet!"
Fotók: Vintage Everyday