Csodálatos lépcsős piramisok.
2019. február 16. írta: captain schuro

Csodálatos lépcsős piramisok.

1. Candi Sukuh

 aeom1.jpg

A Candi Sukuh egy 15. századi hindu templom Jáva középső részén, a Lawu-hegy nyugati lejtőjén, Indonéziában. A területen a legfontosabb műemlék a lépcsős piramis, melyet életnagyságú figurák vesznek körbe. A Candi Sukuh templom teljesen különbözik a többi jávai hindu és buddhista templomtól, sokkal inkább a maják stílusára emlékeztet. A Candi Sukuh domborművei és szobrai a lelki felszabadulást szimbolizálják.

2. A Tábornok sírja

 aeom2.jpg

A Tábornok sírja a Három Koreai Királyság közül a legészakabbra fekvő Goguryeo 20. uralkodójának, Jangsu királynak a temetkezési helye. Jangsu 19 éves korában, 413-ban lett király és haláláig, 491-ig uralkodott Goguryeo felett. Uralmának idején Goguryeo aranykorát élte, területe Mongóliától Chungjuig terjedt. A Kelet Piramisaként ismert sír mindegyik oldala 31 m-es és 13 m magas. A lépcsős piramis Ji’anban, Kínában áll, Goguryeo egykori fővárosában.

3. Monte Albán

 aeom3.jpg

A dombtetőn álló Monta Alban egy hatalmas és nagyon régi ceremónia központ az Oaxaca-völgy közepén, Mexikó déli részén, kb. 9 km-re nyugatra Oaxaca mai városától. A Monte Albán 400 m magas a völgy szintjétől számítva. A Monta Albán egy széles, lapos dombtetőn áll, ez a Gran Plaza, mely észak-déli tájolású. A két hatalmas piramisdomb a tér végeinél áll, a tér oldalait nagy kőtömbökből épített lépcsős platformok és teraszok alkotják.

4. El Tajín

 aeom4.jpg

El Tajín egy fontos öbölparti város volt a mai Mexikó területén, melyet a klasszikus Veracruz-kultúra idején alapítottak. Az épületek nagy részét 600-900 között építették. El Tajin leghíresebb épülete a Fülkés Piramis. A piramis Amerikában egyedülálló, 20 m magas, hétszintes, keleti oldalán széles lépcsősor található.

5. Caracol

 aeom5.jpg

A Vaca-fennsík tetején, 500 m-es magasságban a tengerszint felett áll a Caracol, a legmagasabb maja építmény Belizeben. Egykor ez volt az egyik legnagyobb maja város, mely 168 km2-en terült el. Fénykorát 650 körül élte, népessége ekkor 150.000 fő körül lehetett, tehát több mint kétszer annyian éltek itt, mint ma Belize városban. Caracol legnagyobb piramisa a Canaa, mely 43 m magas és még ma is Belize legmagasabb kézzel készült építménye.

6. Uri Nagy Zikkurat

 aeom6.jpg

Az uri Zikkurat egy hatalmas, 46-64 m-es, lépcsős piramis a mai Irak területén és az egyik legjobb állapotban megmaradt sumér műemlék. A zikkurat egy templom komplexum része volt, az ókori Ur városának adminisztrációs központja. A zikkurat építése az i.e. 21. században fejeződött be Shulgi király idején, aki annak érdekében, hogy megnyerje magának a független városokat, istennek kiáltotta ki magát. A lépcsős piramist az i.e. 6. században Nabonidus király állíttatta helyre, majd a 20. században Saddam Hussein végeztetett rekonstrukciókat, ennek nyomát a nevével ellátott téglákon láthatjuk.

7. Calakmul

 aeom7.jpg

Calakamul maja terület volt mélyen a mexikói dzsungel belsejében, Campeche állam területén. Egyike a valaha feltárt legnagyobb maja városoknak, több mint 6500 épületet találtak itt. Calakmul 55 m magas piramisa a vidék messze leghatalmasabb épülete. Mint Mezoamerika több más maja templomát, a Calakmult is egy régebbi templomra építették, hogy elérje hatalmas méretét.

8. Chogha Zanbil

 aeom8.jpg

A Chogha Zanbilt a mai Irán területén az elamiták Untash-Napirisha király parancsára építették i.e. 1250-ben, Inshushinak isten tiszteletére. A zikkurat egymás tetejére épített platformok sorozatának tűnik, de a templom tulajdonképpen öt különböző magasságú toronyból áll. Míg a legtöbb zikkuratot természeti katasztrófák vagy háborúk elpusztították, addig a Chogha Zanbil zikkurat viszonylag jó állapotban maradt meg.

9. Palenque

 aeom9.jpg

Palenque egy régészeti terület az egykori Maja Birodalom nyugati szegletében, a mai Chiapas állam területén, Mexikóban. Palenque legtöbb építménye 600-800 között épült, köztük a Feliratok Temploma, az egyetlen Mezoamerikai piramis, melyet halott emlékműnek építettek.

10. Uxmal

 aeom10.jpg

Uxmal, maja nyelven: “Háromszor Épült”, az egyik legjobb állapotban fennmaradt prekolumbiai terület Mexikóban. Legjelentősebb és legmagasabb építménye a 35 m magas Varázsló Piramisa. A lépcsős piramis a többi téglalap vagy négyzet alakú maja piramistól eltérően ovális. Feltehetően öt fázisban építették a 6. század elejétől kezdve egészen a 10. századig.

11. Dzsószer lépcsős piramisa

 aeom11.jpg

Dzsószer Lépcsős Piramisa a szakkarai nekropoliszban a legelső egyiptomi piramis. Az i.e. 27. században építette Imhotep Dzsószer fáraó sírhelyeként. Az építmény úgy indult, mint egy hagyományos lapostetejű masztaba, de Dzsószer fáraó uralkodásának végén erre építettek egy hatlépcsős piramist, ami így 62 m magas lett. Mint a masztaba síroknál, a sírkamra a Lépcsős Piramisnál is a föld alatt van, alagutak labirintusába rejtve.

12. Tikal

 aeom12.jpg

Az észak-guatemalai esőerdőben fekvő Tikal valószínűleg a leglenyűgözőbb az összes maja város közül. Épületei szétszórva fekszenek a területen, a legtöbb romot azonban a dzsungel rejti. 200-900 között Tikal a legnagyobb maja város volt, lakóinak száma 100.000 és 200.000 közé tehető. Tikalban hat hatalmas lépcsős piramis található. A legnagyobb a 72 m-es Templom Piramis IV, melynek építését 720 körül fejezték be.

13. Chichen Itza

 aeom13.JPG

El Castillo a beceneve az egyik leglátványosabb maja templomnak, mely a Chichen Itza régészeti területet uralja a mai Mexikó Yucatán államának területén. A lépcsős piramis tervezése csillagászati jelentőségű. A piramis minden oldalán 91 fokos lépcsősor halad, melyek a tetőnél találkoznak és ha a felső résszel együtt összeadjuk őket, 365-öt kapunk, az év napjainak számát.

14. Teotihuacan

 aeom14.JPG

Az i.e. 2. században egy új civilizáció emelkedett fel Mexikó völgyében. Ez a civilizáció építette fel Teotihuacán lenyűgöző metropoliszát benne a hatalmas lépcsős piramissal. A Nap Piramisa i.e. 100 körül épülhetett, 75 magas, ezzel Teotihuacán legmagasabb épülete és az egyik legnagyobb egész Mezoamerikában. A kisebb Hold Piramisának építése egy századdal később kezdődött és 450-ben fejeződött be. Hét évszázaddal Teotihuacán bukása után a piramisokat még mindig nagy tisztelet övezte, az aztékok továbbra is használták őket és zarándokhellyé váltak.

A bejegyzés trackback címe:

https://4444k.blog.hu/api/trackback/id/tr8814630652

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása