Az közismert, hogy az ünnepet Szent Patrik, Írország egyik védőszentje tiszteletére rendezik meg minden évben. Ez az írek egyik legfontosabb nemzeti ünnepe, mely alkalomból mindenki zöldbe öltözik és iszik pár korsóval március 17-én, azon a napon, melyen a hagyomány szerint Patrik meghalt.
1.
Persze manapság már nemcsak az ír származásúak ünnepe a Szent Patrik nap, bárki szinte bárhol csatlakozhat a világon. Számos hagyománya az ünneplésnek az Egyesült Államokból indult, ami nem meglepő, ha belegondolunk, hogy az ország népességének több mint a 10 százaléka (nagyjából 34 millióan) vallja magát írnek, vagy legalábbis ír származásúnak. Írország lakossága 4 és fél millió. Az első Szent Patrik napi felvonulást New York-hoz köthető, ahol 1762-től mulatságokat rendeztek Patrik halálának évfordulóján.
2.
A szín, a lóhere jelkép és a korlátlan vedelés sem volt tipikusan az ünnephez köthető egészen az 1970-es évekig. Bár úgy tartják, hogy ezen a napon mindenki egy kicsit ír és közel 80 millió ember vigad óriás kalapban és arcra festett lóheremintával, a töredékük van vele csupán tisztában, mire is isznak aznap.
3.
A történészek szerint Patrik valahol Walesben született és római származásúak voltak a szülei. Nagyapja egy katolikus templomban volt pap és édesapja is az egyházi rend tagja volt. A kutatók szerint 16 éves korában az eredetileg Maewyn Succat néven született fiút kalózok rabolták el a családjából és hat éven át Írországban tartották fogva. Kiszabadulása után visszatért Angliába és igehirdetőnek állt, majd a nevét Patrikra változtatta.
4.
A legenda szerint a Patrikot ért sorscsapás hatására tért meg Istenhez, és Jézust akarta hirdetni. Rabszolga éveiben megtanulta az ír nép nyelvét és szokásait. Évekkel kiszabadulása után felszentelt püspökként visszatért Írországba, ahol csaknem három évtizeden keresztül hirdette az igét a pogányok között. Itt jött a képbe először az ünnep szimbólumának tartott lóhere, mellyel a legenda szerint a Szentháromság tanát magyarázta az íreknek.
5.
Szent Patrik színe valójában a kék volt, még van is ennek a színnek egy árnyalata, amit róla neveztek el. Aztán a történelem folyamán a gondolat, hogy a szent napján lóherét tűztek a gomblyukukba egy politikai eszmével, Írország függetlenségével is társult, így a zöld viselet az ezzel való szimpatizálást is jelentette, és szép lassan a zöld lett az ünnep uralkodó színe.
6.
Az 1903-tól a 1970-es évekig érvényben lévő, erre vonatkozó írországi törvény alapján Szent Patrik napján, mivel vallási ünnepnap, az ország összes kocsmájának zárva kellett maradnia. Mikor 1970-es években nemzeti ünnepé nyilvánították, a bártulajdonosoknak is akadt ünnepelnivalójuk: kinyithattak a megszomjazó tömeg legnagyobb örömére.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
forrás: http://zefirka.net/2019/03/19/parad-v-chest-dnya-svyatogo-patrika-v-nyu-jorke/