Hatalmas tömeg skandálta lelkesen a visszaszámlálást az idei Oktoberfest (a németek a helyszín után „Wiesn”-nek is nevezik) nyitó ceremóniáján, 2019. szept. 21., Szo – 2019. okt. 6., V. Miután a müncheni főpolgármester csapra verte az első söröshordót, ízes bajorsággal elhangzott a hagyományos köszöntő: „Ozapft is! Auf eine friedliche Wiesn!” Ezzel hivatalosan is kezdetét vette a 186. Oktoberfest.
A sörfesztivál hagyományos felvonulással indult München központjából. Ezen a neves helyi sörfőzdék képviselői vonultak végig lovas kocsikon, őket fúvószenekarok, vadásztársaságok, és egyéb hagyományos egyesületek tagjai követték.
A résztvevők kizárólag bajor népviseletben vonulnak az esemény helyszínére, a Theresienwiesén felállított hatalmas sörsátrakhoz.
Erre az alkalomra a müncheni sörfőzdék különleges sört főznek (Wiesnbier), amely nagyobb alkoholtartalmú a szokásosnál.
Az Oktoberfest története – összehasonlítva a többi tradicionális német népünnepéllyel – viszonylag rövid. Először 1810. október 12-én rendezték meg. Lajos trónörökös herceg (a későbbi I. Lajos király) feleségül vette Terézia Sarolta szász hercegnőt, és München város egész lakossága hivatalos volt az ünnepségre. A müncheni városfal melletti réten nagyszabású lovasversenyt hirdettek az esküvő alkalmából. Azóta hívják azt a mezőt Theresienwiesének („Terézia-mező”).
Mivel Lajos királyt nagyon érdekelte az antik Görögország, azt javasolta alattvalóinak, hogy az eseményt az antik olimpiai játékok mintájára rendezzék. A javaslatot izgatottan elfogadták, így az első években az Oktoberfest túlnyomóan sportos jellegű volt. A bajor királyi udvar a lakosság legnagyobb örömére úgy döntött, hogy a lovasversenyt a következő évben is megismétlik.
Akkor az uralkodócsalád még csak 30 ezer embert vendégelt meg étellel és itallal. A mostani fesztiválokon általában több mint hat millióan vesznek részt. A legtöbben Németországból érkeznek a bajor fővárosba.
A világ legnagyobb sörfesztiváljára a földkerekség minden tájáról rengetegen érkeznek Münchenbe. Általában a látogatók csaknem ötöde külföldi.
A turistákat az sem tartja távol, hogy évről-évre emelkedik a sör ára. Az egyliteres korsóba már 11 és fél euróért, vagyis csaknem 4000 forintért töltik ki az aranyszínű nedűt.