Nirvana
A kezdeti hónapokban több nevet is kipróbáltak, ezek között volt a Skid Row, a Pen Cap Chew, és a Ted Ed Fred. A Nirvana nevet 1988 elején vették fel, melyet Cobain így magyarázott: „Olyasmi elnevezést akartam, amely gyönyörű, kellemes és szép, nem egy olyan közönséges ócska punk rock nevet, mint mondjuk az Angry Samoans”.
Radioehad
A Radioehad tagjai az Abingdon School fiúiskola, felvételije alatt találkoztak. Thom Yorke és Colin Greenwood évfolyamtársak voltak, Ed O'Brien és Phil Selway egy évvel idősebbek voltak Jonny Greenwood pedig egy évvel fiatalabb, mint Yorke. 1985-ben On a Friday néven együttest alapítottak ami utalás volt az iskola zenetermében tartott rendszeres próbáikra. 1991-ben. Az EMI kérésére az együttes megváltoztatta a nevét Radioheadre, amit a Talking Heads, True Stories albumján szereplő egyik dal ihletett.
Van Halen
Az együttes 1974-ben alakult, eredetileg Mammoth néven. Miután kiderült, hogy egy helyi együttes már létezik ezen a néven, Roth javaslatára a Van Halen név mellett döntöttek.
The Supremes
Az együttes Diana Ross nevével fémjelzett Supremes Pimettes néven tűnt fel 1960-ban, amikor Berry Gordy, a fekete zene legendás kiadója, a Tamla Motown főnöke. Bár a lányok már első nevükön is készítettek lemezt az igazi üzlet 1961-től indult be: ekkor vették fel ismert nevüket.
Kiss
1970-ben Simmons és Stanley mellett Brook Ostrader szintetizátorossal, Steve Coronel gitárossal és Tony Zarella dobossal kiegészülve megalakult a Rainbow együttes, amely hamarosan felvette a Wicked Lester nevet. Frehley csatlakozása után néhány héttel felvették a KISS nevet (Stanley javaslatára), és addigra már kitalálták a négy zenészhez illő karaktert és a maszkokat is. Lehetséges zenekari névként felmerült a FUCK kifejezés is, de úgy gondolták hogy ezzel nem kerülhetnének be a médiába, ezért elvetették az ötletet.
Simon and Garfunkel
1953-ban a középiskolában találkoztak, egy Alice Csodaországban előadáson. Alakítottak egy duót, Tom és Jerry néven, és az első kisebb sikerük a Hey Schoolgirl című dal lett. Simon and Garfunkel néven a Diploma előtt (The Graduate) című film zenéjével kerültek be a köztudatba.
Joy Division
Az együttes első nyilvános fellépését még Stiff Kittens néven könyvelték el, a zenekar azonban nem sokkal az előadás előtt inkább a Warsaw név használata mellett döntött, a „Warszawa” című David Bowie dalra utalva. A Warsaw első fellépésére 1977. május 29-én került sor. Hogy ne tévesszék össze őket a londoni, Warsaw Pakt nevű punkegyütessel, 1978-ban a nevüket Joy Divisionre változtatták: így nevezték az 1955-ös The House of Dolls című regényben egy náci koncentrációs tábor prostitúciós részlegét.
Queen
1968-ban Brian May és Tim Staffell a londoni Imperial College-ben hirdetés útján találkoztak Roger Taylor dobossal: és létrejött Smile együttes. 1970-ben csatlakozott hozzájuk Freddie Mercury (akkor még Freddie Bulsara). Mercury ötletére az együttest Queennek nevezték el.
The Cure
A zenekar az angliai Crawley-ban alakult 1976-ban, Easy Cure néven. 1978-ban a trió The Cure-ra egyszerűsítette a nevét.
Green Day
Billie Joe Armstrong és Mike Dirnt 1986-ban, tizennégy évesen alapították meg a Sweet Children együttest a kaliforniai Rodeóban. 1990-ben az együttes úgy döntött, hogy a Sweet Childrent Green Day-re keresztelik át.
Pearl Jam
1990-ben a zenekar a Mookie Blaylock nevet vette fel, a New Jersey Nets egyik kosarasa után, akinek a száma a csapatban a 10-es volt (innen a debütáló album, a Ten címe). A végleges név – Eddie Vedder egy korai interjújában elmondottak alapján – az énekes indián származású ükanyjának, Pearlnek a nevéből keletkezett, aki értett egy hallucinogén hatású lekvár („Jam”) készítéséhez. A történet hitelessége azonban erősen kétségbe vonható, mivel – bár „Pearl nagyi” tényleg létezhetett – a Vedder családnak nincsenek indián felmenői. Valószínűleg ez a rejtélyes történet csak egy anekdota, amit Vedder az együttes nevének eredetéről kitalált, hogy leszerelje a kíváncsi médiát. (a pearl angolul gyöngyöt jelent, a jam pedig lekvárt)
The Beach Boys
Az együttes eleinte "The Pendletones" néven lépett fel, melyet a korszak divatos Pendleton(en) gyapjúingmárkájától kölcsönöztek. Korai koncertjeiken a tagok a vastag gyapjúinget viselték, amely igen népszerű volt a dél-kaliforniai szörfösök körében. 1962-ben a zenekar fehér farmernadrágot és élénk csíkos inget kezdett viselni a fellépéseken. A rövid ujjú ingek kék-fehér csíkos mintázatúak voltak, gallérral, a bal oldalon zsebbel, a gombok a jobb, a gomblyukak a bal oldalon helyezkedtek el. Ez volt az együttes védjegyszerű uniformisa 1966-ig. Az 1961 végén kiadott "Surfin’" című daluk a nyugati parton nagy sikert aratott, és az országos listán is a 75. helyig jutott. A kiadó látva a zenekar nevét – a tagok megkérdezése, vagy beleegyezése nélkül – a The Beach Boys-ra változtatta.
The Cranberries
A zenekar az Írország Limerick-ben alakult 1989-ben, The Cranberry Saw Us néven. Ebből lett aztán a The Cranberries, amelynek pár éven belül nemcsak Írország, de az egész világ megtanulta a nevét.
Nickelback
A zenekar a kanadai Albertában, Hanna-ban alakult az 1990-es évek elején, "Village Idiot" néven. Ebből lett aztán a Nickelback. Az együttes a kanadai ötcentes érméről, a nickelről kapta a nevét, amit Mike Kroeger gyakran adott vissza a vendégeknek a Starbucks kávézóban, ahol dolgozott, a következő szavak kíséretében: „here's your nickel back”.
Blue Öyster Cult
A zenekar 1967-ben indult New Yorkban, először olyan neveken, mint Cows, Oaxaca, Soft White Underbelly, Stalk Forest. Két kiadatlanul maradt LP-t készítettek az Elektránál, majd mentoruk Sandy Pearlman - a Crawdaddy magazin kritikusa - segítségével, 1971-ben a Columbiához szerződtek, és kiadták új nevüket viselő, bemutatkozó lemezüket.
The Bee Gees
1956-ban a három fivér, Barry, Robin és Maurice saját szórakoztatásukra kezdtek vokálban énekelni. 1957. szeptember 1-jén Barry születésnapjára megkapta élete első gitárját. Nemsokára már saját dalokat írt, testvéreivel képzeletben zenekart alapított, melyet „Rattlesnakes”-nek neveztek („csörgőkígyók”). A Bee Geest pedig 1958-tól jegyzik. 1958 augusztusában a család Ausztráliába költözött, itt figyelt fel rájuk egy rádiós. Első albumukat is itt vették fel a hatvanas évek első felében, ami az évtized közepén, 1965-ben jelent meg, érdekes, hogy ekkor még Barry Gibb & The Bee Gee's név alatt, The Bee Gee's Sing & Play 14 Barry Gibb Songs címmel.
Goo Goo Dolls
A zenekar a New York állami Buffaló-ban alakult 1986-ban, The Sex Maggots néven. Ebből lett aztán a Goo Goo Dolls.
Journey
A zenekar San Franciscóban alakult 1973-ban, Golden Gate Rhythm Section néven. Ebből lett aztán a Journey. A Journey első fellépése a San Franciscó-i Winterlanden volt 1973 utolsó napján.
Creed
A zenekar 1995-ben Florida fővárosában, Tallahassee-ben alakult Naked Toddler néven. Ebből lett aztán a Creed.
AC/DC
Az együttes 1973 decemberében, az ausztráliai Sydney-ben alakult Third World War néven amit hamar elvetettek, a könnyen megjegyezhető nevet az AC/DC-t választották. Az AC/DC nevet Malcolm és Angus egyik leánytestvére, Margaret adta a zenekarnak, aki a történet szerint egy varrógép hátoldalán olvasta ezt a számára jól csengő feliratot.
Talking Heads
A zenekar 1974-ben alakult New Yorkban The Artistics néven. Ebből lett aztán a Talking Heads.
U2
A U2 Dublinban alakult meg, 1976-ban. A 14 éves Larry Mullen gimnáziuma hirdetőtábláján zenészeket keresett a jelentkezőkből egy öttagú zenekar állt össze, Feedback néven. Tizennyolc hónapnyi felkészülés után az együttes nevet változtatott (The Hype). Már ezen a néven léptek fel egy tehetségkutató műsorban Limerickben, 1978. március 17-én, amit meg is nyertek. Hogy ki vetette fel a U2 nevet, nem tudni, de különlegessége miatt emellett döntöttek (ez az elnevezése egy felderítő repülőgépnek és egy tengeralattjárónak is).
Black Sabbath
A zenekar Birminghamban alakult 1968-ban The Polka Tulk Blues Band néven. A zenekarnevet Osbourne találta ki, miután az anyja fürdőszobájában megpillantott egy hasonló nevű hintőpormárkát. Ezt követően a nevüket lerövidítették Polka Tulkra, majd megváltoztatták Earthre. Egy közös mozilátogatás alkalmával nézték meg Boris Karloff Black Sabbath című filmjét. A Mario Bava által rendezett film olyan hatással volt rájuk, hogy Butler írt egy hasonlóan okkult témájú dalt, amelynek a "Black Sabbath" címet adta. A szerzemény alapján 1969 augusztusában választották zenekarnévnek a Black Sabbathot, amelynek jelentése "fekete szombat", feltehetően a boszorkányszombatra utalva.
Forrás: www.mentalfloss.com