A jádéból készült öltözékeket először Kr.u. 320. körül igazolja a szakirodalom annak ellenére, hogy a létezésére utaló archeológiai bizonyítékok már több másfél évezreddel korábbi időkre nyúlnak vissza.
Jade temetkezési öltöny a Nanyue King Mauzóleum Múzeumában, Guangzhou-ban
Az ősi szövegek tanúbizonysága szerint a Han-dinasztia alatt (Kr.e. 206-Kr.u.220.) az uralkodócsalád tagjait jádéből készült temetkezési ruházatokban helyezték végső nyugalomra.
Guangwu császár temetkezési öltönye
A jádéról úgy tartják, hogy olyan mágikus tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek képesek megóvni a testet az enyészettől és távol tartja tőle a szellemeket. A test konzerválására tett kísérletek abban a hiedelemben tükröződnek, mely szerint a lélek földi vetülete a halál után is továbbél a fizikai testben.
Jade temetkezési öltöny a kínai Nemzeti Múzeumban, Pekingben
Egyrészt, a jádéból készült anyagokat, melyeket távoli helyekről szereztek be, bizonyos méretű és formájú kis jáde darabokká dolgozták fel. Másrészt, minden jáde darabot fényesre csiszoltak és átfúrtak, nagy alapossággal alakították ki a lyukak formáját és méretét. Harmadrészt pedig nagy mennyiségű, különösen aranyból, ezüstből és rézből készült cérna segítségével rögzítették egymáshoz a jáde darabokat.
Jade temetkezési öltöny a Henan Múzeumban, Zhengzhou-ban
Az egykori Han-könyv szerint a cérna típusának kiválasztása az elhunyt személynek a társadalomban betöltött státuszától függött. A császárok jáde halotti öltözékéhez arany cérnát használtak, míg a hercegek, hercegnők és őrgrófok esetében ezüstfonal, az ő leszármazottaiknál ezüst- vagy rézfonal került felhasználására. Az alacsonyabb rangú arisztokraták esetében selyemfonal volt a bevett szokás, ugyanakkor mindenki mást tilos volt jáde temetkezési ruházatban elhantolni.
Egy rézzel varrt jade temetkezési öltöny a George Walter Vincent Smith Art Museum-ban, Springfield, Massachusetts
A legszebb ilyen öltözékek Xuzhou-ban tekinthetők meg, amit egy kis városként ismer a nyugati világ, azonban a korai Han-dinasztia idején, Xuzhou Kína legfontosabb régióinak egyike volt.
Egy rézzel varrt jade temetkezési öltöny részlete a George Walter Vincent Smith Art Museum-ban, Springfield, Massachusetts
Jóllehet Liu Sheng és Dou Wan koporsói összetörtek, mindkettejüket jól konzervált jáde ruhában találták meg. Eddig ők a legkorábbi és a legkifinomultabb feltárt példányok.
Liu Sheng herceg Jade temetkezési öltönye
Liu Sheng jádéból készült öltözéke nem kevesebb, mint 2498 darab jádéból áll, melyeket 1,1 kg aranycérnával varrtak össze.
Minden egyes ruházat 12 részből tevődik össze: arc, fej, a ruha mellső és hátsó része, a karok, a kesztyűk, a nadrágszárak és a lábfejek részeiből.
Liu Sheng herceg Jade temetkezési öltönyének fej része
Becslések szerint a Liu Shengéhez hasonló öltözet elkészítése 10-12 évet vehetett igénybe. A jáde ruházatokkal együtt Liu Sheng és Dou Wan számára külön aranyozott bronz fejtámaszt készítettek jáde berakásokkal és mindketten jáde holdsarlókat tartottak a kezükben.
Liu Sheng herceg Jade temetkezési öltönyének kéz része
Később, 222-ben, a Han-dinasztia betiltotta a jáde halotti öltözékek alkalmazását, így fokozatosan kimentek a divatból.
Arannyal varrt jade temetkezési öltöny részletei
Jade temetkezési öltöny a kínai Nemzeti Múzeumban, Pekingben