Japán egy távoli sarkában, a hegyvidéki Singo faluban egy kis domb tetején található az a sír, amelyet a helybeliek Jézus végső nyughelyeként tisztelnek. A közeli joghurtgyár által fenntartott emlékművet évente körülbelül húszezer zarándok és turista keresi fel.
Japánban a keresztények a lakosság néhány százalékát teszik ki (sokkal elterjedtebb a sintó és a buddhizmus). A Kirisuto no Sato néven is ismert, azaz Krisztus városaként emlegetett falucskában a kereszténységnek egy egészen furcsa változatával találkozhatunk. A helyiek Krisztust japán néven nevezik: Daitenku Taro Dzsurainak hívják.
Jézus Krisztus állítólagos sírja
A helyi legenda szerint Jézust nem feszítették keresztre, hanem sikerült visszamenekülnie Japánba, ahol korábban már amúgy is éveket töltött. Pásztorként telepedett le, megházasodott, és három gyereke is született. Fokhagymát termesztve halt meg 106 évesen.
A történet szerint Jézus 21 évesen érkezett először a szigetországba. Japán nyelvet és keleti kultúrát tanult a Fudzsi tövében egy nagymestertől. 33 éves korában tért vissza Júdeába, méghozzá Marokkón keresztül.
A legenda szerint ezekben a tekercsekben Jézus Krisztus igaz történetét írták le.
De kit feszítettek akkor Jézus helyett keresztre a mai Közel-Keleten? A japán legenda szerint Iszukirit, Jézus öccsét, aki helyet cserélt vele.
A helyiek úgy tartják, hogy az ősi időkben a helybeliek teljesen más szokásokat gyakoroltak, mint Japán más részein. A férfiak a bibliai Palesztinára jellemző tógát, a nők fátylat hordtak, a csecsemőket pedig fonott kosárba tették. Az újszülötteket Dávid-csillagra hasonlító mintával hímzett pólyába bugyolálták, homlokukra pedig talizmánként szénnel keresztet rajzoltak.
Jézus Krisztus állítólagos sírja
Valójában az első keresztény misszionáriusok a 16. században érkeztek Japánba, de 1614-ben megtiltották a vallás gyakorlását (egészen 1868-ig). A hívőknek ezért rejtőzködniük kellett, így kerülhettek keresztény szokások Singóba is. Egyes elképzelések szerint Jézus nyughelye valójában 16. századi hittérítők sírja.
A kis falu mindenesetre komoly infrastruktúrát épített ki a látogatók fogadására, tavasszal még Krisztus-ünnepséget is rendeznek. A multikulturális fesztivált 1964 óta tartják meg rendszeresen.
"Ez a tábla az Izraeli Jeruzsálem város ajándéka, Jeruzsálem és Shingo közötti barátság bizonyítéka. "
Richard Fox Young, a Princeton Teológiai Szeminárium vallástörténet-professzora szerint Singo Jézus-kultuszának nem sok köze van a kereszténységhez. "Épp ellenkezőleg, ez inkább a japán népi vallásról és arról szól, hogyan képes magába szívni bármilyen és bármennyi hatást, gyakran összefüggéstelenül".