A tengerikókusz.
2018. szeptember 28. írta: captain schuro

A tengerikókusz.

  A tengerikókusz avagy Coco-de-Mer (Lodoicea maldivica) a Seychelle-szigeteki Praslin szigeten honos pálmafaj, a Lodoicea nemzetség egyetlen faja.

 tengerikokusz1.jpg

Praslin mindössze 38 km2-nyi területével a Seychelles szigetcsoport második legnagyobb szigete. Mahétól a központi fő szigettől 44 km-re fekszik északkeletre. Belső repülőjárattal 15 perc alatt elérhető, de komppal is csak néhány óra a távolság. 6500 állandó lakosa mellett turisták ezrei keresik fel évente.

 tengerikokusz2.jpg

A szigeten a Praslin Nemzeti Park szívében található a Valeé de Mai (Május-Völgy) mely az UNESCO egyik legkisebb kiterjedésű világörökség területe. Pálmaerdejében számos endemikus pálma és állatfaj él. A Nemzeti Parkot világhírűvé az itteni erdő domináns pálmája a tengeri kókusz, a Coco de Mer pálma/ Lodoicea maldivica/ tette, amely az egész világon csak ezen a szigeten alkot összefüggő állományt. A szomszédos kis sziget Curieuse erdeiben is élnek még őshonos Coco de Mer példányok szórványosan, kevert állományban. A völgy és az erdő az őskontinens Gondwana szétszakadása óta izoláltan létezik, jórészt változatlan életközösségeknek biztosít létfeltételeket évmilliók óta. Az óriásfák erdeje valamikor az egész szigetet beborította, mára kb. 3500-4000 példány maradt meg, köztük a helyiek szerint közel 1000 éves famatuzsálem is akad.

 tengerikokusz3.jpg

A Seychelle-szigeteken sok hiedelem övezi ezt a kettős termésű pálmát, ami az egyik monda szerint maga lehetett az édenkerti tudás fájának a gyümölcse.A Praslin természetvédelmi terület az egyetlen hely, ahol még fellelhető.A világ legnagyobb növényi termése, aminek tömege elérheti a 18 kg-ot.A fán a világ legnagyobb levelei láthatóak: átmérőjük akár 6 m is lehet.A fa 30 m magasra is nyúlhat.

tengerikokusz4.jpg
A fák 220 évig is élnek, de sokan 1000 évre becsülik élettartamukat, mivel 1768-ban a Praslin-szigetére érkező franciák csak fiatal hajtásokat találtak a Vallée de Mai természetvédelmi területen.

tengerikokusz5.jpg

Évente 3000 tengerikókuszt adnak el szuvenírként.

tengerikokusz6.jpg

A gyümölcs héja 10 cm vastag és rendkívül rosszízű.

tengerikokusz7.jpg

tengerikokusz8.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://4444k.blog.hu/api/trackback/id/tr3614269411

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása