Az Antarktisz.
2018. szeptember 28. írta: captain schuro

Az Antarktisz.

  Antarktisz (más néven Déli-sarkvidék) a déli szélesség 60. fokától délre fekvő térség neve, a Föld legszélsőségesebb földrésze. Neve a görög antarktikosz szóból ered, jelentése az Arktisszal szemben. Magába foglalja a szűkebb értelemben vett Antarktika kontinenst, valamint számos szigetet (Déli-Georgia és Déli-Sandwich-szigetek, Déli-Orkney-szigetek, Déli-Shetland-szigetek). Területe mintegy 14,2 millió km2. A tudományos kutatóállomások személyzetét nem számítva lakatlan terület. Sokszor nevezik a világ legnagyobb sivatagjának, mert éghajlata rendkívül száraz. Az Antarktisz szárazföldi jégtakarója az üledékminták lenyomatai alapján megközelítőleg 33,6 millió éves.


Kantáros pingvinek egy kék jéghegyen, Scotia-tenger.

antarktisz1.jpg 

A Ross-selfjég a Déli-sarkvidék 536 000 km2 kiterjedésű, közel Spanyolország nagyságával megegyező, legnagyobb selfjege. A Larsen B 2002-es leválása óta a Ross-selfjég stabilitása is csökkent. Magyarországnál körülbelül hatszor nagyobb a területe.

 antarktisz2.jpg

Weddell-fóka less ki a vízből. A Weddell-fóka élőhelye a déli sarkvidék parti vizeire korlátozódik, de a zajló jég határáig nem merészkedik el. E fóka állománya körülbelül félmillió egyedből áll.

 antarktisz3.jpg

A Weddell-tenger vízében tükröződő hegyek. A Weddell-tenger az Antarktisz közelében található. Az Antarktiszi-félsziget, a Filchner-Ronne selfjég, a Maud királyné föld és a Déli Orkney-szigetek között fekszik. A partvonalat a vitatott argentin, brit vagy chilei antarktiszi terület adja. A legnagyobb szélessége körülbelül 2000 kilométer, területe körülbelül 2,8 millió négyzetkilométer.

 antarktisz4.jpg

Fiatal császárpingvinek a Snow Hill-szigeten.

 antarktisz5.jpg

Jégtáblák Antarktisz partjainál.

antarktisz6.jpg 

Úszó jéghegyek a Drake-átjáróban. A Drake-átjáró vagy spanyol nevén Mar de Hoces (Hoces-tenger) a Dél-Amerika legdélebbi pontja, a Horn-fok és az Antarktisz legészakibb pontja közötti átjárót jelöli. Az átjáró köti össze az Atlanti-óceánt a Csendes-óceánnal.

antarktisz7.jpg 

Tudósok kutatnak a jég alatt a Ross-sziget partjainál. A Ross-sziget egy négy vulkán alkotta sziget az antarktiszi Ross-tengerben, a Viktória-föld közelében. A világ egyik legdélibb szigete és a legdélibb ami hajóval elérhető.

 antarktisz8.jpg

Öböl és vulkán a Deception szigeten. A Deception-sziget az Antarktiszi-félsziget része, ahol az Antarktika egyik legbiztonságosabb kikötője található. A sziget egy működő vulkán, amely súlyos károkat okozott a helyi tudományos állomáson 1967 és 1969-ben. A szigeten korábban bálnavadász állomás működött, napjainkban turistacélpont és Argentína, ill. Spanyolország által irányított kutatási bázisok találhatók itt.

antarktisz9.jpg 

Jégtörő a McMurdo-szorosban.

 antarktisz10.jpg

Óriás boltíves jéghegy az Antarktiszi-félsziget közelében.

 antarktisz11.jpg

Albatrosz madarak a Prion szigeten.

antarktisz12.jpg
Vízből kiugró Púpos bálna a Dallmann-öbölben.

 antarktisz13.jpg

Egy jégbarlang bejáratnál.

 antarktisz14.jpg

Norvég evangélikus templom, Grytviken, Dél-Georgia.

 antarktisz15.jpg

Jéghegyek a Gerlache-szoroson.

 antarktisz16.jpg

Larsen B-selfjég.

 antarktisz17.jpg

Merülés egy hasadékban a Ross-szigeten.


antarktisz18.jpg

Királypingvinek a Déli-Georgia sziget partjainál.

 antarktisz19.jpg

Halojelenség egy antarktiszi bázis felett. A haló a Nap vagy a Hold körül megjelenő optikai jelenség. Több típusa létezik, azonban mindet a 8-12 km magasban képződő fátyol- és pehelyfelhőkben levő jégkristályok okozzák a felső troposzférában. A kristályok változatos alakja és különös rendeződése, valamint a fénysugarak beesési szöge egyaránt felelős a megfigyelt haló típusáért. A fénysugarak visszaverődhetnek a hatszöges formavilágú jégkristályok belső vagy külső lapjairól vagy megtörhetnek bennük, mint a vízcsepp esetén a szivárvány keletkezésekor. A jelenség lehet rövidke (pár másodperces), vagy tarthat több órán át.

antarktisz20.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://4444k.blog.hu/api/trackback/id/tr5614270095

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása