A világ legrégebbi ember alkotta tárgyai.   
2018. október 04. írta: captain schuro

A világ legrégebbi ember alkotta tárgyai.   

Az a nadrág, amit egy kínai kriptában találtak, lehet a világ legrégebbi, ma is megtekinthető ruhadarabja. A kutatók szerint viselője 3000 évvel ezelőtt hunyt el, és annak ellenére, hogy több helyen szakadt és foltos, rendkívüli állapotban van. A kínai Yanghai sírból előkerült ruhanemű három darabnyi kelméből készült, amit az ágyéknál varrtak össze, a szövésminta pedig arra enged következtetni, hogy lovaglónadrág lehetett, a Krisztus előtti 13. vagy 10. században készült. 

 a_vilag_legregebbi1.jpg

A legelső tornádót megörökítő felvétele F. N. Robinson fényképe. Robinson a dakotai Howardtól mintegy 40 km-re 1884. augusztus 28-án kapott lencsevégre egy pusztító forgószelet, mely legalább hat ember halálát okozta. A fotó jól visszaadja a forgószél hatalmas méretét és erejét. A lefotózott tornádó érdekessége, hogy a főtölcsére mellett két kisebb, a földet el nem érő tölcsére ún. tubája is volt.

 a_vilag_legregebbi2.jpg

Legrégebbi ismert fénykép egy amerikai elnökről - 1843. A képen John Quincy Adams (Braintree, 1767. július 11. – Washington, 1848. február 23.) amerikai politikus, 1825 és 1829 között az Amerikai Egyesült Államok 6. elnöke.

 a_vilag_legregebbi3.jpg

Legrégebbi ismert kép egy tüsszentésről - 1902.

 a_vilag_legregebbi4.jpg

A világ egyik legöregebb motorkerékpárja egy 1903-ban gyártott Indian. Maga az Indian egyébként nem működik, mert nem csak a legöregebb példányról van szó, de egy olyanról is, amelyet még sohase restauráltak egy komplett, eredeti darab. 

 a_vilag_legregebbi5.jpg

A Boulevard du Temple Louis Daguerre által 1838-ban készített dagerrotípia, melyet az első embert ábrázoló fotográfiaként tartanak számon.

 a_vilag_legregebbi6.jpg

Az első ismert ,,selfie". Robert Cornelius; 1839. Dagerrotípia

 a_vilag_legregebbi7.jpg

A mai Broadway egyik szakaszán készült a legrégebbi New York-ot ábrázoló fotográfia. Az 1848 őszén készült felvételen egy dombtetőn álló fehér ház és annak parkja látható. A parkot hosszú fehér kerítés szegélyezi, alatta a tájat egy út szeli ketté. 

 a_vilag_legregebbi8.jpg

A világ legrégebbi halotti maszkja 9000 éves.

 a_vilag_legregebbi9.jpg

A spanyolországi El Castillo-barlang falán látható kéznyomok a világ legősibb rajzai amiket emberi kéz készített. A kormeghatározásos vizsgálat eredményei alapján a barlangrajz 40 800 évvel ezelőtt készülhetett.

 a_vilag_legregebbi10.jpg

Legrégebbi ismert élő bonsai fája a "Harmadik sógun" nevű bonsai fa a képen egy 550 éves White Pine (Simafenyő) bonsai fa látható.

 a_vilag_legregebbi11.jpg

1982-ben Scott E. Fahlman, a Carnegie Mellon Egyetem professzora volt az első, aki a kettőspont, a kötőjel és a zárójel segítségével a világon először horizontális vigyorgó fejet (emotikon vagy hangulatjel, angol kiejtése alapján, néha: ,,szmájli") írt egy levélben. Először főként komolytalan dolgok jelölésére alkalmazta, ami eleinte csak a számítástechnikához értő személyek körében, majd az egész világon elterjedt.

 a_vilag_legregebbi12.jpg

Öreg Tjikko - a világ legöregebb fája, amely a szénizotópos meghatározás szerint 9550 éves. Ezt a norvég lucfenyőt Leif Kullman professzor fedezte fel Svédországban, Dalarna tartományban a Fulufjället hegyen. Az Öreg Tjikko nevet a felfedező kutyája után adta a fának.

 a_vilag_legregebbi13.jpg

A mai értelemben vett legrégebbi, napjainkban is ismert rágógumit a finnországi Yli-Ii településen fekvő Kierikki területén fedezte fel 2007 augusztusában az egyesült királyságbeli Derby Egyetem egyik régészet szakos hallgatója, Sarah Pickin. A megtalált 5000 éves darab alapanyaga nyírfakéregből készült kátrány. A nyírfakéreg, amiből a fognyomokat is tartalmazó rágógumi készülhetett, egyebek mellett fenolokat is tartalmaz, amely egyesek szerint fertőtlenítő hatással és más egészségügyi előnyökkel rendelkezik.

 a_vilag_legregebbi14.jpg

A világ legrégebbi cipője egy Örményországban talált 5500 éves bőr cipő.

 a_vilag_legregebbi15.jpg

A világ legrégebbi ismert zeneszerszáma egy németországi barlangban talált 35 ezer éves furulya. A hangszert kőszerszámokkal faragták ki egy óriási keselyű üreges szárnycsontjából. A 22 centiméter hosszú és 2,2 centiméter átmérőjű furulyán öt lyuk található, a "fúvókát" V-alakban metszették.

 a_vilag_legregebbi16.jpg

A világ legrégebbi műszemgolyója 4800 éves. A műszemgolyóra Irán délkeleti részén lévő Shahr-i Sokhtában, azaz a Leégett Városban folytatott régészeti feltárás során bukkantak a kutatók. 

a_vilag_legregebbi17.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://4444k.blog.hu/api/trackback/id/tr4414282047

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása