Számtalan természeti csodája van a Yucatán-félszigetnek, de talán az egyik legsajátosabb a cenote. A cenoték nem mások, mint beszakadt barlangtermek, amelyek bejáratot nyitnak a föld alatt rejtőző, hatalmas, vízzel telt barlangokba.
Cenote Ponderosa avagy Jardin del EdenA cenote szó a maja 'dzonot' szóból ered, ami természetes kutat, forrást jelent.
A félszigeten élő maják számára ivóvízlelőhelyként szolgáltak, akik szent helynek tekintették ezeket a kör alakú nyílásokat.
Egyes helyeken a mai napig találhatunk cserépedény-maradványokat, sőt a majáknál régebbi, prehisztorikus emberek és állatok csontmaradványait is.
A félsziget barlangjai az utolsó jégkorszak ideje alatt szárazon voltak. Ebben az időszakban alakultak ki az őket díszítő cseppkő képződmények. A jégkorszak végén a vízszint megemelkedése és a félsziget lesüllyedése következtében a már cseppköves barlangok víz alá kerültek.
A cenoték esővízből nyerik édesvíz-utánpótlásukat, amely lassan áramlik a föld alatt a tenger irányába.
A több mint 5.000 cenote a Yucatán-félsziget védett természeti kincsének számít, a legismertebbek a Chac Mool, a Kukulcan, a Dos Ojos, az Aktun Ha (Car Wash) és a Gran Cenote, melyek a Cancún közelében levő Playa del Carmen és Tulum városok közötti Maja Riviérán találhatók.