Japán megszállása alatt a második világháború végét követő szövetséges, az USA vezette katonai megszállást és politikai reformot értjük. Az Amerikai Egyesült Államokon kívül Ausztrália, India, Új-Zéland és az Egyesült Királyság is a megszálló erőket alkotta. Mindez a Japán írott történelemben egyedülálló és első alkalom, hogy külföldi ország(ok) hadereje tartós megszállás alatt tartotta. A San Franciscó-i békeszerződés, melyet 1951. szeptember 8-án írtak alá, vetett véget hivatalosan a megszállásnak, amely 1952. április 28-án lépett hatályba, melytől kezdve Japán ismét független országgá vált. A Szovjetunió – és Oroszország sem – eddig nem kötött békeszerződést Japánnal, rendszerint a vitatott északi szigetek ürügyén.
Miután 1952 áprilisában Douglas MacArthur, a Szövetséges Erők főparancsnoka (SCAP, Supreme Commander for the Allied Powers) elhagyta Japánt, a Josida-kormány felszabadult a közvetlen politikai ellenőrzés alól és feltett szándékában állt eltörölni, illetve megváltoztatni a Szövetséges Erők reformjait. Egy olyan irányzatot hoztak létre, melyet egyszerűen és észszerűen „ellentétes folyamatnak” neveztek.
A nők üdvözlik a hazaérkező japán hadifoglyokat. A katonák barátaik hamvait tartják a kezükben, akik a bebörtönzésük idején haltak meg, 1950. április 26. (Photo AP Photo)
Martin B–26 Marauder Amerikai bombázók Japánban, 1950. szeptember 20. (Photo AP Photo | Amerikai légierő)
Egy japán lány a Kokichi Mikimoto kagylótelepen tenyésztett gyöngyöket válogatja, Ise-félsziget, 1949. október 12. (Photo AP Photo)
Új fürdőruha kolekció bemutató élő modellekkel egy tokiói áruházban, 1950. június 5. (Photo AP Photo)
Az Amerikai Boston Red Sox baseballcsapat és a Japán Jomiuri Giants baseballcsapat barátságos mérközése Japánban, 1951. október 20. (AP Photo Photo)
Hat évvel azután, hogy az amerikaiak ledobták az atombombát hirosimára ajándékbolt áll a robbanás helyszínén. A boltot Kiyoshi Kikkawa üzemeltette, aki maga is megsérült a robbanásban, 1951. augusztus 3. (Photo AP Photo | Kyodo)
A "Blood's May Day incidens", tüntetők és a rendőrök összecsapása Tokió belvárosában, 1952 május 1. (Photo AP Photo | Max Desfor)
Az egyik előállított sebesült tüntető, Tokió, 1952. május 1. (AP Photo)
Előkészületek egy japán dokumentumfilm harci jelenetének felvételére, amely a Yamato csatahajó utolsó napjának történetét meséli el, 1953. június 8. (Photo AP Photo | Yuichi Ishizaki)
A forgatás a japán Shin-Toho Motion Picture Company stúdió medencéjében, 1953. június 8. (Photo AP Photo | Yuichi Ishizaki)
A Yamato csatahajó modellje. A Yamato világ legnagyobb csatahajója volt.
Nézők egy baseball meccsen Tokióban, 1954. június 1. (Photo AP Photo)
A Tokiói tévétorony kivilágitása 10 000 izzóval a tokiói Minato városrészben fekvő Siba Parkban - az építése idején a világ legmagasabb acélszerkezete volt (333 m), 1955. március 26.
Negyvenöt fotós fényképezett a miniszterelnök új lakhelyének bemutatóján, Tokió belvárosában. A japán újságok három vagy négy fotóst küldtek el, hogy minden lehetséges szögből lefedjék az eseményt. 1954. december 17. (Photo AP Photo)
Japán újonnan alakult önvédelmi hadtestének női ápolói Hokkaidóban egy gyakorlat során. 1955. október 20. (Photo AP Photo)
Tokió látképe, 1955. augusztus 5. (Photo AP Photo)
A tiltakozás Tokióban a Karácsonyi-szigeteki brit hidrogénbombateszt ellen, 1957. május 1. (Photo AP Photo)
A japánok amerikai fegyverekkel és amerikai tankokkal végzett gyakorlatai Tokió közelében, 1957. május 15. (Photo AP Photo | George Sweers)
A katonák gyakorlása szamuráj stilusban a Kokubu hadsereg táborában, Japán, 1957. május 22. (Photo AP Photo | George Sweers)
A buddhista szerzetesek a második világháború áldozatainak emlékműve megnyitó ünnepségén, Kyoto, Japán, 1958. május 11. (Photo AP Photo)
A Schochiku tánccsoport az új számuk egyikét próbája a színházban, Tokió, 1958. július 11. (Photo AP Photo | Mitsunori Chigita)
Mickey Curtis népszerűsíti a rockabilly zenei műfajt Tokióban a Nichigeki Színházban, 1958 február 18.
Ezekben az időkben a japán műsorok 99% -a amerikai, 1959. július 7. (Photo AP Photo)
A metrón csúcsidőszakokban, mikor óriási a forgalom, úgynevezett pusherek (’oshiya’) segítenek az embereknek feljutni a szerelvényekre. Sötét, kicsit a rendőrökére emlékeztető egyenruhát, sapkát és elegáns fehér kesztyűt viselnek. Ők a felelősek azért, hogy mindenki felférjen és senkire ne csukódjon rá az ajtó. (Kongresszus fotókönyvtár)
A Sony elkezdte a hordozható televíziók tömegtermelését, Tokió, 1960. január 5. Az akkumulátor időtartama 3 óra volt. (Photo AP Photo)
A második világháború után Japánban elterjedtté vált a golfozás. (Photo AP Photo)
Mount Fuji, kilátás egy elhaladó vonatról. A hegynek szinte tökéletes kúpos körvonalai vannak és szentnek tekintik, évszázadok óta népszerű téma a japán művészetben. (Photo AP Photo | Mitsunori Chigita)
Egy fiatal japán nő kimonóban Hula-Hoop karikázik, 1958 október 30. (AP Photo / Mitsunori Chigita)
Egy árvaház étkezője ahol a 160 árva táplálékát az Egyesült Államok hadseregének 27. gyalogsági ezrede biztositotta, Osaka, 1951. február 19. (AP Photo / Jim Pringle)
A Tokyo Shibaura Electric Co. cég villanyégő gyártosora, Tokió, 1951. január 25. (AP Photo / Amerikai hadsereg / Arthur Curlis)
A Tokióból Oszakaba tartó vonatok elgémberedett utasait háromperces tornával mozgatták meg az út felénél, Hammamatsu, 1952. augusztus 27. (AP Photo / Max Desfor)
Objektívek ellenőrzése a Nikon fényképezőgép-üzemében, Tokió, 1952. január 5. (AP Photo / Bob Schutz)
A Kínából hazatérő családok gyermekei a Koan Maru fedélzetén, kerékpárok jótékonysági szervezetek ajándékai voltak, 1953. március 24. (AP Fotó / Y. Jackson Ishizaki)
Iwo Jima szigetén a japán munkások a homokos tengerparton egy hajó roncsait emelik ki, 1954 február 21. (AP Photo)
Japán lányok, Mitsuko Kuranoto, balra és Takemoto Emiko, a hiroshimai atom bombázás túlélői huszonöt társukkal együtt amerikában kaptak esztétikai műtétet. 1955. május 9. (AP Photo / Jacob Harris)
fottás: https://www.theatlantic.com/photo/2014/03/japan-in-the-1950s/100697/