A Domesday Book (Ítéletnapi könyv)
2018. december 21. írta: captain schuro

A Domesday Book (Ítéletnapi könyv)

A Domesday Book (Ítéletnapi könyv) kétkötetes középkori összeírás az angliai birtokokról és a lakosságról.

Rézkarc a Domesday Book-ról 1900-ból.

domes1.png
Hódító Vilmos 1085 karácsonyán rendelte el az országos összeírást, amelyet a kiváltságait féltő nemesség nevezett el Ítéletnapi könyvnek.

Fa-metszet a A Domesday Book-ról az 1860-as évekből.

domes2.png
A latin nyelven, pergamenre íródott könyv két kötetből áll. A nagyobb méretű kötet, a Nagy Domesday 413 oldalas, a kisebb méretű Kis Domesday pedig 475 oldalas.

A Domesday Book két oldala

domes3.png

domes4.png


A név eredetileg arra utalt, hogy a benne szereplő személyek az Ítélet napjára esküdtek meg a szolgáltatott adatok valódiságát illetően. Ez volt Európa első ilyen jellegű, szinte statisztikai igényű felmérése. A könyv 1086 augusztusában készült el és 13 418 település adatait tartalmazza.

Vasalt faláda kb. 1500-ból, amelyben a könyveket tartották (Great Domesday és Little Domesday)a 17. és 18. században.

domes5.png
A középkorban a Domesday Bookot gyakran magával vitte a királyi család az utazásai során. Elsősorban arra használták, hogy elrendezzék a birtokvitákat, ám a 18. században a híres angol jogtudós, Sir William Blackstone a könyv alapján állapította meg azt is, hogy bizonyos hűbérurak kaphatnak-e szavazati jogot.

Jelenleg Londonban, az állami levéltárban őrzik.

A bejegyzés trackback címe:

https://4444k.blog.hu/api/trackback/id/tr6414506216

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása