Coober Pedy egy sivatagos környezetben lévő, opálbányászatáról ismert kisváros Dél-Ausztráliában. Nevét a település körül található több ezer bányagödör alapján 1920-ban kapta, az őslakosok kupa-piti (a fehér ember gödrei) kifejezésének eltorzításával.
1.
Coober Pedy Dél-Ausztrália fővárosától, Adelaidetől északnyugati irányban található, a Stuart Highway országút mentén.
2.
Az első európai expedíciót a skót John McDouall Stuart vezette a környékre, 1858-ban.
3.
1916-ban kitört az opálláz. Hamarosan bányaüregek ezrei lepték el az opálmezőt. A felszínen minden egyes bányásznak mindössze 15,3 négyzetméternyi területet engedélyeztek, mára kb. 250 000 üreg van.
4.
A mindössze kb. 2000 lakosú város még napjainkban is a világ egyik legnagyobb opáltermelője.
5.
A város félsivatagos környéken, egy lapályos, helyenként sziklás-dombos területen található. A környéket a bányaüregekből kihányt meddő kis dombjainak ezrei borítják. Mindössze két, mesterségesen fenntartott zöldterület van, egy kis park a város közepén, valamint a sportpálya. Mindenütt máshol csak kő és homok található.
6.
A város gazdaságát az opálbányászat és a turizmus jelenti.
7.
A nyáron elviselhetetlen meleg miatt általánossá vált a föld alatti élet. Ennek ötlete az első világháború földalatti bunkerjeiből hazatért katonáktól származott, akik hamar felismerték, hogy az ilyen ház megvéd az elviselhetetlen nyári melegtől, valamint az igen hideg éjszakáktól is.
8.
Mára a város lakosságának a fele ilyen, dugouts nevű föld alatti házakban él, melyeket főleg a kisebb dombocskák oldalába vájtak. Az olykor igen tágas lakások állandó hőmérsékletet és meglepő komfortot biztosítanak a lakóknak. A városnak a föld alatti lakóházakon kívül föld alatti szállodája és több temploma is van.