A kutatók nemrégiben rájöttek, hogy tévesen azonosítottak néhány ábrát a perui Nazca-vonalak közül, most pedig egy tudóscsoport új felfedezést tett. 143 új eddig rejtőző rajzot találtak a sivatagban, méghozzá mesterséges intelligencia segítségével - írja a Yamagata University
A Nazca-vonalak a Peruban található Pampas de Jumana nevű fennsíkon felfedezett gigantikus mértani alakzatok, azaz geoglifák, amelyek monumentális állatfigurákat ábrázolnak és szinte nyílegyenes vonalakként húzódnak a vidéken. Rendeltetésük ismeretlen. Az állatfigurák közös jellemzője, hogy egyetlen, önmagát sehol nem metsző vonalból állnak. A Nazca-vonalak kora megközelítőleg 2000 éves. A sivatagi vörös kőzetbe száznál több alakzatot véstek be, köztük közismert állatok és növények kontúrjait, geometriai mintákat és egyenes vonalak sorozatát.
A felfedezés a Yamagata Egyetem és az IBM kutatóinak köszönhető. Mint Masato Sakai, a japán egyetem régészprofesszora elmondta, nehéz megállapítani, mi is lehetett a céljuk ezeknek a rajzoknak, és mi lehetett az ábrázolt emberfigura társadalmi szerepe. A Nazca-rajzok között egyébként állatok, növények és geometriai alakzatok is szerepelnek.
Az eljárás során a kutatók először betáplálták a már ismert képeket a mesterséges intelligenciába, ezután a gép végigvizsgálta a területről készült légi és műholdfelvételeket, valamint a LIDAR-technológiával készült képeket, ezek alapján tárta fel az új vonalakat.