Az Apollo-program ötödik űrutazókkal végrehajtott repülése az Apollo–11 volt. Az első kísérlet a holdra szállásra, amely egyben az első sikeres holdra szállás is lett. A holdprogram fő célkitűzése 1969. július 20-án teljesült, amikor Neil Armstrong és Edwin Aldrin sima leszállást teljesítettek a Mare Tranquillitatison (Nyugalom Tengerén), a Hold innenső oldalának egyik lávasíkságán. Később 2 óra 31 perc 40 másodperces időtartamú holdsétát tett a két űrhajós, amelyen 21,55 kg holdkőzet- és holdpormintát gyűjtöttek. Az expedíció harmadik tagja Michael Collins volt, aki Hold körüli pályán keringett a parancsnoki űrhajóval, míg két társa a holdkomppal (LM) leszállt a felszínre.Az Apollo-program ötödik űrutazókkal végrehajtott repülése az Apollo–11 volt. Az első kísérlet a holdra szállásra, amely egyben az első sikeres holdra szállás is lett. A holdprogram fő célkitűzése 1969. július 20-án teljesült, amikor Neil Armstrong és Edwin Aldrin sima leszállást teljesítettek a Mare Tranquillitatison (Nyugalom Tengerén), a Hold innenső oldalának egyik lávasíkságán. Később 2 óra 31 perc 40 másodperces időtartamú holdsétát tett a két űrhajós, amelyen 21,55 kg holdkőzet- és holdpormintát gyűjtöttek. Az expedíció harmadik tagja Michael Collins volt, aki Hold körüli pályán keringett a parancsnoki űrhajóval, míg két társa a holdkomppal (LM) leszállt a felszínre.
A sikeres holdra szállás az emberiség legnagyszerűbb tudományos eredményei közé sorolt, máig ható teljesítmény, emellett a hidegháborús katonai szembenállás idején az egész emberiség eggyé válását elősegítő, szimbolikus esemény volt, amely rövid időn belül elvezetett a nagyhatalmak világűrbeli együttműködéséhez és a katonai enyhüléshez.
Neil Armstrong parancsnok (balra) valós kiképzést kapott a holdkomp leszállására az LLTV (Lunar Lander Training Vehicle – Holdi Leszállóegység Gyakorló Eszköz) nevű furcsa szerkezettel.
Ez a gép egy függőlegesen beépített sugárhajtóművel és további rakétahajtóművekkel ellátott csővázas repülőeszköz volt, amely a holdkomp függőleges leszállásának szimulációjára szolgált. A függőleges sugárhajtómű szolgált a Föld gravitációjának ellensúlyozására, az 1/6 erősségű holdi gravitáció érzetének megteremtésére, a rakétahajtóművek pedig a holdkomp (LM) épített manőverező fúvókák másai voltak. Ezzel a géppel kellett a leendő holdraszálló űrhajósoknak begyakorolniuk a holdi leszállás legvégső fázisát. A gép sajnos nagyon megbízhatatlannak bizonyult, egy ízben Armstrong kis híján meghalt benne, amikor a hajtómű elromlott, és alig 100 méterről az eszköz lezuhant. Szerencsére az űrhajós a pillanat tört része alatt felismerte a bajt és katapultált.
Az Apollo–11 személyzete a családtagjaikkal, 1969. márciusában.
A képen: (felül, balról) Michael Collins űrhajós; a gyerekei, Michael Collins, Kate Collins és Ann Collins; és a felesége, Patricia M. Finnegan; (balra) Buzz Aldrin űrhajós; a felesége, Joan Archer; és a gyermekei, James Aldrin, Janice Aldrin és Andrew Aldrin; (jobb oldalon) Neil Armstrong űrhajós; a felesége, Janet Elizabeth Shearon; és a fiai, Mark Armstrong és Eric Armstrong.
Az egyik Apollo űrhajós a dokkolást gyakorolja a szimulátoron.
A repülési műveletek begyakorlására – a korábbi küldetésekhez hasonlóan – széles körben használták a parancsnokiűrhajó- és a holdkompszimulátorokat. Ezen gyakorlások alatt az út során előforduló tervezett műveleteket (elsősorban a dokkolásokat) lehetett készségszintig begyakorolni, valamint rengeteg vészhelyzeti eljárást próbáltak ki segítségükkel az űrhajósok és az irányítás. Ez utóbbi esetben a szimulátor kezelőszemélyzete az űrhajósok tudtán kívül elrontott valamilyen repülési paramétert – műszerhibát, vagy esetleg rendellenes űrhajó működést szimulálva –, és az űrhajósoknak ezekre a váratlan helyzetekre is helyes megoldást kellett találni.
A Saturn V rakéta a VAB összeszerelő csarnokban, Kennedy űrközpont, 1969. február 21.
A Saturn V (népszerű nevén holdrakéta) az amerikai Apollo-programban használt három fokozatú, folyékony hajtóanyagú óriásrakéta, amellyel az Apollo űrhajókat juttatták a Hold térségébe.
Buzz Aldrin űrhajós, Neil Armstrong után a második űrhajós, aki a Holdra lépett 1969. július 21-én.
Neil Armstrong a Holdi leszállóegység gyakorló járművel, a holdi leszállás legvégső fázisát gyakorolja.
Buzz Aldrin űrhajós az egyszemélyes mentőtutajban a Texoma-tóban egy kiképzés során.
Neil Armstrong és Buzz Aldrin űrhajósok geológiai turán a Sierra Blanca hegyvidéken, Mexikó.
Michael Collins a családjával reggelizik az otthonukban, 1969 márciusában.
Michael Collins a kutyájával.
Balról: Az űrhajósok, Neil Armstrong, Michael Collins és Buzz Aldrin pihenőjüket töltik a texasi Houstonban 1969 márciusában.
Buzz Aldrin és fiai játszanak a Texasi házukban.
Buzz Aldrin és a feleségeJoan Archer a Texasi házuk konyhájában.
Neil Armstrong és fiai, Erik és Mark közösen fürdenek, Houston, 1969 március.
Neil Armstrong, a séf, otthon, 1969. márciusban.
Neil Armstrong teljes űrhajós öltözetben a kiképzésen.
A Saturn V, óriásrakéta részegységeinek készre szerelése a felbocsátás helyszínén, Floridában, a Cape Canaveral űrrepülőtéren, 1969. április 1-jén.
A mai napig ez a hordozóeszköz számít a legnagyobb és legerősebb sorozatban gyártott és szolgálatba állított rakétának, mert bár a szovjet Enyergija tolóerő tekintetében nagyobb volt nála, tömeg, hasznos tömeg és méret szempontjából a Saturn maradt a legnagyobb, valamint a szovjet rakéta sosem vált sorozatgyártott, tényleges szolgálatba állított típussá.
Az Apollo 11 holdmoduljának utolsó ellenőrzése a Kennedy Űrközpontban 1969. április 11-én.
A Lunar Module az amerikai Apollo űrhajó holdraszálló egysége, amelyet az Apollo-program keretében használtak. Úgy tervezték, hogy két embert szállítson Hold körüli pályáról a Hold felszínére és vissza. Az LM két részből áll: a visszatérő és a leszálló egységből. Kezdetben ez a két egység szerves egészet képez, majd a Holdról történő felszálláskor kettéválnak, azaz a leszálló egység indítóállványként szolgál a visszatérő egység számára, és a Holdon marad. A visszatérő egység, miután sikeresen visszatért az Apollo űrhajóhoz, feladata teljesítése után visszazuhan a Hold felszínére. A teljes modul 6,4 m magas és 4,3 m széles, tömege több mint 14,5 tonna.
Buzz Aldrin űrruhája az összes kiegészítővel.
Az űrruha, más néven szkafander az űrrepülések egyik alapvető eszköze, több rétegű ruha, amelybe olyan életfenntartó és munkavégző eszközöket építettek, amelyek rendszert alkotva képesek életben tartani egy embert és biztosítani a mozgását a világűr ellenséges körülményei között. Alkalmazási területei az űrséták, holdséták, valamint az űrrepülések kritikus fázisai (indítások és leszállások), amikor biztonsági szempontok miatt öltik magukra az űrhajósok. A különféle célokra (űrséta, holdséta, indítás-földet érés) eltérő típusú űrruhákat alkalmaznak.
Buzz Aldrin és Neil Armstrong űrhajósok a holdmodul szimulátorban.
Buzz Aldrin (balra) és Neil Armstrong a Holdfelszíni mintavételt gyakorolják a Holdmodul modelljének közelében 1969 tavaszán.
Neil Armstrong (balra) és Buzz Aldrin a NASA vezetői előtt a kiképzés összefoglalóján, 1969. április 22-én.
Michael Collins egy szimulátorban.
Buzz Aldrin űrhajós, teljes felszerelésben a súlytalanságot szimuláló KC-135 repülőgépen az űrséták során végrehajtandó feladatokat gyakorolja, 1969. július 9-én.
Neil Armstrong egy hold-modul szimulátorban 1969 júniusában.
Az Apollo űrhajórendszer parancsnoki egységének telepítése a Kennedy Űrközpontban.
Az Apollo első repülése emberekkel a fedélzetén 1968. október 11-én kezdődött (Apollo–7). Első holdrepülésére 1968 decemberében került sor (Apollo–8). Az első holdra szállást pedig 1969. július 20-án teljesítették vele (Apollo–11). Az utolsó repülést Apollo űrhajóval az Apollo–Szojuz programban hajtották végre, így az űrhajótípust 1975. július 24-én használták utoljára.
Az Apollo 11 legénysége sétál a hatalmas Saturn V rakéta első fokozatának fúvókája mellett.
A Saturn V rakéta méretei:
Hossz: 110,6 m
Törzsátmérő: 10,1/6,6 m
Szerkezeti tömeg: 183 600 kg
Indulótömeg: 2 970 000 kg
Az Apollo 11 legénysége az első személyzettel ellátott holdi leszállás tesztje során, 1969. június 10-én.
Etechnikus dolgozik a fehér szoba tetején, amelyen az űrhajósok belépnek az űrhajóba.
Apollo–11 hold küldetés személyzete, Edwin „Buzz” Aldrin holdkomppilóta, Michael Collins parancsnoki egység pilóta, Neil Armstrong parancsnok 1969 tavaszán.
Forrás: https://rarehistoricalphotos.com/apollo-11-preparation-1969/https://hu.wikipedia.org/wiki/Apollo%E2%80%9311