Sosem derült ki, pontosan mi történt 1921. május 30-án, csak annyit tudni, hogy a 19 éves fekete cipőpucoló fiú beszállt a liftbe, valami történt, a 17 éves fehér liftes lány, Sarah Page elkezdett sikítani, majd mindketten kirohantak a liftből. Hogy mi történt igazából, szemtanúk híján csak ők ketten tudhatták. Ám Oklahoma, a Texasszal szomszédos egykori rabszolgatartó állam puskaporos hordó: a szerencsétlen találkozás, akár a szikra, lángba borította Tulsa városát 1921-ben. A fiú ugyanis fekete volt, a lány fehér. A helyi újság, a Tribune uszítással felérő tudósítást közölt az esetről. Rowlandet őrizetbe vették.
Hamar elterjedt a pletyka, hogy a fiút meg akarják lincselni, és tényleg több száz fehér ember gyülekezett a bíróság előtt, és követelték, hogy adják ki nekik a gyanúsítottat, majd ők „igazságot szolgáltatnak”. A környék feketéi, köztük több első világháborús veterán, nem akarták eltűrni a lincselést, és tisztességes eljárást sürgetve maguk is odasiettek az épülethez.
A két tábor összeverekedett, lövések dördültek, holtak maradtak az utcakövön. Futótűzként terjedt a hír „a négerek lázadásáról”. Hatalmas fehér tömeg verődött össze. A sherifftől fegyvert kaptak, mellé hivatalos felhatalmazást „a rend helyreállítására”. Tombolva indultak a feketék lakta városrészbe. Greenwood nem nyomornegyed volt, hanem virágzó, jómódú közösség otthona. Párját ritkította az Egyesült Államokban; úgy becézték, Black Wall Street.
Elszabadult a pokol. A csőcselék agyba-főbe verte az útjába kerülő feketéket. Kifosztották a boltjaikat, gyújtogattak. Lakóházak, iskolák, templomok égtek, a kórház és a könyvtár is a lángok martaléka lett, mert a tűzoltókat elkergették. Mindez alig huszonnégy óra leforgása alatt zajlott; mire a kormányzó rendkívüli állapotot hirdetett, már vége volt. A kivezényelt Nemzeti Gárdának annyi dolga maradt, hogy összefogdossa a földönfutóvá vált, sebesült feketéket. 35 háztömb égett le és több mint 1200 otthon vált rommá, kb. 10 ezer fekete vált hajléktalanná, a következő hónapokban több ezren sátorvárosban laktak.
Sok túlélő távozott Tulsából, míg a fekete és fehér lakosok, akik a városban maradtak, évtizedekig hallgattak a terrorról, az erőszakról és a veszteségekről. Nem is lehet tudni, hogy pontosan mennyien haltak meg. Az újságok eredetileg csak néhány fehér áldozatról írtak, aztán azt írták, főleg feketék haltak meg, kb. 30-100 ember, de ma már úgy számolnak, hogy majdnem 300 áldozata is lehetett a pogromnak. Sok feketét letartóztattak, de fehéreket nem, és az események után egyáltalán nem számoltattak el senkit.
Mai értéken kb. 200 millió dollárnyi tulajdon ment tönkre, amit sosem állítottak helyre, és senkit sem kompenzáltak érte. A bíróságok úgy döntöttek, a város nem tartozik pénzügyi felelősséggel azért, amit a csőcselék tett. A biztosítótársaságok pedig olyan záradékokkal kerülték ki a kártalanítást, amik a zavargásokra hivatkozva mentesítették őket a fizetés alól.
A tulsai Greenwood District maradványai, miután a fehér csőcselék mészárlást hajtott végre, és felgyújtott több üzlethelyiséget.
Bútorok az utcán a zavargás során, valószínűleg kilakoltatás miatt, Tulsa, Oklahoma, 1921.
Nemzeti Gárda katonái kisérik a földönfutóvá vált, sebesült feketéket, 1921. június.
Egy ház romjai a zavargások után, 1921. június.
A Greenwood negyed a zavargások után, 1921. június 1.
Greenwood negyed lángokban, 1921. június.
Egy templom romokban a zavargások után, 1921. június.
Egy afroamerikai pár sétál az utcán, háttérben a füstölgő Greenwood negyed, 1921. június.
A fotók, amik a zavargásokról készültek, később fontos történelmi dokumentumokká váltak, de 1921-ben még fehér fajvédők küldözgették egymásnak szuvenírként. Balra: A tulsai zavargásokon elfogott feketék, 1921. június 1-jén. Jobbra: Egy halott fekete ember teste az utcán, 1921. június 1.
Greenwood negyed égő házai a zavargások során, 1921. június.
Greenwood avenue keleti sarka a zavargások után, 1921. június.
Sebesült feketéket visznek a korházba, 1921. június 3.
A tulsai ARC kórház kórterme, ahol még hónapokkal később is kezeltek a mészárlás során megsérült embereket, 1921. november 1.
Elszállítják az őrizetbe vett lakosokat, 1921. június.
Képeslaphoz használt fotók, amik a zavargásokról készültek. Balra: Holttesteket szállító teherautó, 1921. június 1. Jobbra: Egy ember otthona romjainál, 1921. június 1.
A földönfutóvá vált feketék az irgalmas szamaritánusok ingyen konyháján, 1921. június 1.
A menekülttábor bejárata, 1921.
A földönfutóvá vált feketék ellátására felállított vöröskeresztes sátor, 1921. június.
A vaságyak maradványai egy kiégett épület romjai romjai között a zavargások után, 1921. június.
A Greenwood negyed a zavargások után, 1921. június.
Használható tárgyak után kutató emberek a romok között, 1921. június.
Egy lakóház romjai a zavargások után, 1921. június.
Lángokban a lőszer tárolására használt templom, 1921. június.
Városkép a tüzek eloltása után, 1921. június.
Vöröskereszt állomás a zavargások után, 1921. június.
Vöröskereszt kórház a zavargások után, 1921. június.
Az Amerikai Vöröskereszt katasztrófaelhárító központja, 1921. június.
Újjáépítés a zavargása után, 1921. június.
Ellátási osztály, az Amerikai Vöröskereszt központjában, 1921. június.
Elszenesedett afroamerikai holtteste, 1921. június16.
Amerikai Vöröskereszt személyzete a központ előtt, a zavargások után, 1921. június.
Egy meggyilkolt afroamerikai holtteste a zavargások során, 1921. június 1.
Forrás: https://www.bygonely.com/tulsa-massacre/