Martin Behaim 1459-ben Nürnbergben módos patrícius családban született. Szülei ifjú korában Flandriába küldték, hogy ott kitanulja a kelmekereskedés minden csínját-bínját. A tanulóidőszak lejárta után Antwerpenben helyezkedett el egy nürnbergi kereskedő mellett, majd pedig Lisszabonba utazott.
Portugáliában jelentős fordulatot vett a kereskedéssel foglalkozó Behaim élete: figyelme a földrajz és a csillagászat felé fordult. A lisszaboni udvarban II. Johanna királynő engedélyével egy híres matematikus-csillagásznál tanulhatott. A portugálok jóvoltából még a nyugat-afrikai partok feltérképezésében is részt vehetett.
Nevét a halhatatlanok sorában az első világföldgömb megalkotásával írta be. Sokéves portugáliai tartózkodás után, 1491-ben hazautazott Nürnbergbe, ahol a városatyáktól azt a megbízást kapta, hogy alkosson egy földgömböt. Egyik barátja, Georg Albrecht Glockenthon segítségével 1492. június 3-án megszületett az első, még ma is létező földgömb. Gipszből és keménypapírból készült, melyet a végén pergamennel vontak be. A földrajztudós Ázsiáról, Afrikáról és Európáról alkotott ismereteire alapozva rajzolta meg a földgömböt.
Martin Behaim munkája kétségtelenül rendkívüli előrelépést jelentett a kartográfiában, hiszen komplex földgömböt hozott létre, melyen a kor világról alkotott képe tükrözödik vissza. Természetesen Amerikáról ekkor még nem tudtak, így az új világ nem kapott helyet a glóbuszon.
A több, mint 500 éves földgömb Nürnbergben a Germanischen Nationalmusem-ban található, de a kincs megóvása érdekében egy elsötétített, közönségtől elzárt teremben tárolják azt.