Emberek akik jobbá változtatták a világunkat
2018. szeptember 26. írta: captain schuro

Emberek akik jobbá változtatták a világunkat

25. Charles Robert Darwin (1809. február 12. - 1882. április 19.) angol természettudós, az evolúcióelmélet egyik kidolgozója és névadója.

 emberek_1.jpg

24. Sir Timothy John "Tim" Berners-Lee, KBE, (TimBL vagy TBL) (1955. június 8. - ) a Világháló (World Wide Web) pontosabban a HTML, a HTTP és több hasonló protokoll kifejlesztője (Robert Cailliau-val) és a World Wide Web Consortium vezetője, azé a cégé, mely a Web további fejlődését irányítja.

 emberek_2.jpg

23. Sir Nicholas George Winton (1909. május 19. - 2015. július 1.) brit tőzsdeügynök, aki közvetlenül a második világháború kitörése előtt 669, többségükben zsidó gyermeket mentett ki a náci ellenőrzés alatt álló Prágából az Egyesült Királyságba.

 emberek_3.jpg

22. Gautama Sziddhártha, Gautama Buddha, Sákjamuni Buddha vagy egyszerűen a Buddha, ókori bölcs, a buddhizmus meghatározó alakja. Úgy tartják, hogy leginkább Kelet-Indiában élt és tanított, valamikor az i. e. 6. és 4. század között (a hagyományos számítás szerint i. e. 563 és i. e. 483 között élt, de az újabb kutatások kissé későbbre teszik működését).

 emberek_4.jpg

21. Rosa Parks (1913. február 4. - Detroit, 2005. október 24.) afroamerikai polgárjogi aktivista, az amerikai feketék polgárjogi mozgalmának egyik vezéralakja. Parks arról lett híres, hogy 1955-ben a buszvezető utasítása ellenére nem volt hajlandó átadni helyét a buszon egy fehér bőrű utasnak. Letartóztatása váltotta ki a montgomery-i buszbojkottot, a történelem egyik legsikeresebb, faji megkülönböztetés elleni megmozdulását, ami a polgárjogi mozgalom vezetőjévé emelte Martin Luther Kinget. Parks az amerikai kultúra és a polgárjogi küzdelmek egyik legjelentősebb alakjává vált.

 emberek_5.jpg

20. Jean Henri Dunant (1828. május 8. - 1910. október 30.) Nobel-békedíjas svájci közéleti személyiség, üzletember, a Nemzetközi Vöröskereszt alapítója.

 emberek_6.jpg

19. Simón Bolívar (1783 - 1830) a dél-amerikai függetlenségi mozgalom vezetője, később a Nagy-Kolumbia elnöke (Gran Colombia), Venezuela elnöke, majd Peru és Venezuela diktátora. Kiemelkedő, komoly politikai örökséget maga után hagyó alakja az egyetemes történelemnek, ami latin-amerika számos országában, egyben a nemzeti tisztelet tárgyává is formálta őt.

 emberek_7.jpg

18. Albert Einstein (1879. március 14. - 1955. április 18.) zsidó származású német elméleti fizikus; tudományos és laikus körökben a legnagyobb 20. századi tudósnak tartják. Ő dolgozta ki a relativitáselméletet és nagymértékben hozzájárult a kvantummechanika, a statisztikus mechanika és a kozmológia fejlődéséhez. 1921-ben fizikai Nobel-díjjal jutalmazták "az elméleti fizika területén szerzett érdemeiért, különös tekintettel a fényelektromos jelenség törvényszerűségeinek felismeréséért".

 emberek_8.jpg

17. Leonardo da Vinci (1452. április 15. - 1519. május 2.) itáliai polihisztor, azaz: festő, tudós, matematikus, hadmérnök, feltaláló, anatómus, szobrász, építész, zeneszerző, költő és író. Leonardót sokszor nevezik a reneszánsz ember őstípusának, akinek láthatólagos végtelen kíváncsisága csak a felfedezéseinek erejével volt egyenlő. Széles körben az egyik legnagyobb festőnek tartják, és egyes vélemények szerint akár ő is lehetett minden idők legműveltebb embere.

 emberek_9.jpg

16. Kolumbusz Kristóf (1451. augusztus 25. és október 31. között - 1506. május 20.) olasz származású, a portugál, majd a spanyol korona szolgálatában álló utazó, tengerésztiszt, az amerikai kontinens felfedezője 1492-ben. Bár az első, Amerika földjére lépő európaiak a 10. századi viking hajósok voltak - feltehetően Leif Eriksson, esetleg Bjarni Herjólfsson és harcosai - de művelődéstörténeti szempontból Kolumbusz felfedezése vezetett a korabeli világkép dinamikus kitágulásához, az ő felfedezése nyomán indult meg az amerikai kontinens feltérképezése és kolonizálása.

 emberek_10.jpg

15. Martin Luther King, Jr. (1929. január 15. - 1968. április 4.) amerikai baptista tiszteletes, polgárjogi harcos, politikai aktivista, az afroamerikai polgárjogi mozgalom egyik vezető személyisége. Célja a fehérek és feketék között fennálló jogi egyenlőtlenség és a feketékkel szembeni faji megkülönböztetés megszüntetése volt. 1963. augusztus 28-án a Washingtoni Menetelés során megtartott Van egy álmom néven híressé vált beszéde óriási nyilvánosságot hozott a polgárjogi mozgalomnak, Kinget pedig a történelem egyik legnagyobb szónokává emelte. Martin Luther King 1968. április 4-én Memphisben (Tennessee) merénylet áldozata lett, lelőtték.

 emberek_11.jpg

14. Bill Gates (1955. október 28. - ) amerikai üzletember, szoftverfejlesztő, filantróp, feltaláló, a világ leggazdagabb embere. A Microsoft cég alapítójaként és tulajdonosaként Bill Gates fontos szerepet játszott a 20. század végén felvirágzó mikroszámítógép-ipar történetében, olyan széles körben elterjedt szoftverek fűződnek a nevéhez, mint az MS-DOS vagy a Microsoft Windows. A cég vezérigazgatói posztjáról 2000-ben, az elnöki pozícióról 2014-ben köszönt le, tanácsadóként tevékenykedik a cég jelenlegi igazgatója, Satya Nadella mellett.

 emberek_12.jpg

13. William Shakespeare (1564. április 26. (keresztelő) - 1616. április 23.) angol drámaíró, költő, színész. Az angol nyelvű drámaírás egyik legnagyobb alakja, világirodalmi öröksége és hatása a világ minden táján fellelhető. Angliában mint a nemzet dalnokát tisztelik.

 emberek_13.jpg

12. Sigmund Freud (1856. május 6. - 1939. szeptember 23.) zsidó származású osztrák neurológus és pszichiáter, a pszichoanalitikus iskola megalapítója. A 20. század egyik legnagyobb hatású gondolkodója.

 emberek_14.jpg

11. Oskar Schindler (1908. április 28. - 1974. október 9.) szudétanémet gyáros, aki mintegy 1200 zsidó életét mentette meg a holokauszt során azzal, hogy lőszer- és edénygyáraiban alkalmazta őket Lengyelország, illetve a mai Csehország területén.

 emberek_15.jpg

10. Teréz anya (1910. augusztus 26. - 1997. szeptember 5.) albán nemzetiséghez tartozó, római katolikus apáca, a Szeretet Misszionáriusai szerzetesrend alapítója, a Nobel-békedíj (1979) és számos magas kitüntetés tulajdonosa, aki Kalkutta szegényei között végzett áldozatos munkájával az egész emberiség elismerését kiváltotta. Halálakor a rend a világ 123 országában 610 missziót működtetett, ahol több mint 4000 apáca és több mint 100 000 önkéntes ápoló dolgozott. Bár India nem keresztény ország, a kormány mégis három napos nemzeti gyászt rendelt el, és állami temetést rendezett. Halálát az egész világ az emberiség nagy veszteségeként értékelte.

 emberek_16.jpg

9. Abraham Lincoln (1809. február 12. - 1865. április 15.) 1861-től 1865-ig az Amerikai Egyesült Államok 16. elnöke, az első republikánus elnök. A történelem egyik legismertebb alakja volt, hiszen az USA 16. elnökeként és az amerikai polgárháború hőseként élete visszavonhatatlanul része lett világunk krónikájának. Napjainkban Lincoln neve fogalom Amerikában, arcképe díszíti az egycentes fémpénz és az ötdolláros bankjegy előoldalát, Washingtonban pedig hatalmas emlékmű emlékezteti életére és tetteire az embereket. Neve összefonódik a rabszolgaság elleni küzdelemmel, a polgárháborúval és az egységes Amerikai Egyesült Államok megteremtésével.

 emberek_17.jpg

8. Stephen Hawking (1942. január 8. - ) vezető angol elméleti fizikus. Nem csupán kiemelkedő szakmai sikerei által ismert, hanem a laikusoknak szóló ismeretterjesztési munkássága révén is azon kevés tudós közé sorolható, akik részei lettek a populáris kultúrának is, mint például Albert Einstein. Munkásságának célja röviden; az einsteini fizika nehéz testek által létrejött gravitáció szabályainak összeegyeztetése az - attól markánsan eltérő szabályokkal működő - részecskefizikával. Ha ezt a két területet sikerülne egy közös elmélettel összevonni az lehetne a "Mindenség elmélete". Tudományos munkája természetesen ennél összetettebb, és több jelentős fordulat is volt életpályáján.

 emberek_18.jpg

7. A "magányos tüntető". A férfi magányosan a felvonuló tankok elé állt, blokkolva útjukat, 1989. június 4-e reggelén, a Tienanmen téren. Az ellenszegülés fotója ikonná és ugyanakkor a kínai állam könyörtelen erejével szembeszálló nép jelképévé vált.

 emberek_19.jpg

6. Mohamed próféta (Mekka, 570 - Medina, 632. június 8.) az iszlám vallás legfőbb prófétája. Mohamed fellépése korszakalkotó esemény az arabok és a világ történelmében: az általa alapított iszlám az évszázadok folyamán világvallássá fejlődött, melynek több, mint 1,8 milliárd híve vallja, hogy "Nincs más isten, csak Allah, és Mohamed az Ő küldötte". Az iszlámban Isten küldöttjének és a próféták pecsétjének, azaz az utolsó prófétának tekintik, aki az Ó- és Újszövetség után tolmácsolta az emberiség számára az egy Isten üzenetét, a Koránt. Emellett történeti személyiségként is jelentős: a halála előtti tíz évben egyesítette az addig széttagolt arábiai törzseket, akiket ő és utódai, a kalifák, állammá szerveztek és az új vallás nevében sikeres hódító útra indultak Ázsia és Afrika felé.

 emberek_20.jpg

5. Tendzin Gyaco (1935. július 6. - ) a 14. dalai láma, a tibeti emigráns kormány egykori vezetője, akinek a rezidenciája az indiai Dharamszala városában található. Ő a tibetiek spirituális vezetője. A tibeti buddhizmus felfogása szerint az elődei reinkarnációjaként született e világra. Kétéves korában ismerték el a 13. dalai láma tulkujaként, vagyis újjászületéseként. Tizenöt éves korában, 1950. november 17-én, egy hónappal a kínai hadsereg tibeti megszállása után dalai lámaként trónra lépett. Ezzel a régió legfontosabb vallási vezetőjévé és politikai uralkodójává vált. 1959-ben, egy sikertelen felkelést követően, a tibeti ellenállási mozgalom összeomlása után a dalai láma Indiába menekült. A kínai kormány, amely 1959-ben megszállta Tibetet, továbbra is úgy tekint rá, mint egy elavult teokratikus rendszer szimbólumára. Világszerte híres előadó, gyakran karizmatikus egyéniségként jellemzik. Ő az első a dalai lámák sorában, aki nyugatra utazott, hogy a buddhista tanításokat hirdesse, és hangsúlyozza az etika és az egyetemes felelősségtudat valamint a vallások közötti párbeszéd fontosságát. 1989-ben neki ítélték a Nobel-békedíjat.

emberek_21.jpg

4. Diána walesi hercegné (1961. július 1. - 1997. augusztus 31.), Károly walesi herceg, brit trónörökös első felesége. A hercegnőt nagyon sokan szerették, példakép, anya, feleség volt egyben. Diana segített a rászorultakon, több jótékonysági vásárt is szervezett, eljárt a taposóaknák ügyében, és felszólalt az afrikai árvák miatt is. 1997. augusztus 31-én autóbalesetben vesztette életét Párizsban. Szinte megállt az élet, annyira sokkolta az embereket a szomorú hír. A britek, akik imádták a "szívek hercegnőjét", haragudtak a világra, Károly hercegre, de leginkább a királynőre, akit érzéketlenséggel vádolták meg, mert családjával együtt visszavonult Skóciába, ahelyett, hogy együttérzéséről biztosította volna alattvalóit.

 emberek_22.jpg

3. Nelson Mandela (1918. július 18. - 2013. december 5.) a Dél-afrikai Köztársaság első feketebőrű elnöke. Korábban apartheidellenes aktivista, az Afrikai Nemzeti Kongresszus és az Umkhonto we Sizwe katonai vezetője. Apartheidellenes tevékenysége miatt 27 évet börtönben töltött; nagy részét a Robben-szigeten. 1990-ben Frederik Willem de Klerk elnök utasítására szabadon bocsátották, és egy többéves nemzeti kiegyezési folyamat végén 1994-ben elnökké választották. Az apartheid-rendszer tárgyalásos felszámolásáért de Klerkkel megosztva Nobel-békedíjat kapott 1993-ban. A faji megkülönböztetés ellenzőinek körében, Dél-Afrikában és világszerte, Mandela a szabadság és az egyenlőség jelképe.

 emberek_23.jpg

2. Jeanne d'Arc, (1412. január 6. - 1431. május 30.), az "orléans-i szűz", katolikus szent, francia nemzeti hős. A százéves háború idején vezette a francia nép felszabadító harcát az angolok ellen. Parasztlányként látta meg a napvilágot Kelet-Franciaországban. A százéves háborúban a francia királyi hadsereg élén több meghatározó győzelmet aratott, amelyek megfordították a háború kimenetelét és lehetővé tették VII. Károly trónra lépését. A burgundok fogták el és adták az angolok kezére, majd az egyházi törvényszék elítélte és 19 éves korában máglyán megégették. 24 évvel később, 1455-ben VII. Károly király - akinek hírnevét beárnyékolta, hogy koronáját egy elítélt eretnek segítségével szerezte - felkérte III. Kallixtusz pápát, vizsgáltassa felül a szentszék döntését. Az új eljárásban Johannát ártatlannak találták és mártírrá nyilvánították. 1909-ben boldoggá, 1920-ban pedig szentté avatták. Johanna egyike Franciaország 9 védőszentjének.

 emberek_24.jpg

1. Jézus, (i. e. 4 körül - i. sz. 29-33 körül) a két legnagyobb világvallás kulcsfontosságú alakja: a kereszténység központi személye és az iszlám egyik fő prófétája. A legtöbb keresztény felekezet Isten megtestesült fiaként (incarnatus), a második isteni személyként (szentháromság) tiszteli őt, aki életével, szenvedésével és halálával megváltotta az emberiséget.

emberek_25.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://4444k.blog.hu/api/trackback/id/tr6614264857

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása