Sir Charles Spencer Chaplin (közismertebb nevén Charlie Chaplin, London, 1889. április 16. - Vevey, Svájc, 1977. december 25.) angol filmrendező, forgatókönyvíró, színész, zeneszerző, vágó, filmproducer. A toprongyos csavargó figurájának születése 1914. január 5-én történt, amikor Chaplin belépett a Keystone stúdió ruhatárába, és az ismert felszerelésben (sminkben, mozgással, ruhában) jött ki onnan. Filmjeiben nem csak főszereplő volt, sokszor ő írta, rendezte filmjeit, zenét szerzett, vagy producerkedett. Valószínűleg Chaplin volt a legkreatívabb, legnagyobb hatású személyiség a némafilm világában. Munkássága 65 évet hidalt át, a viktoriánus korabeli Anglia mulatóinak színpadától kezdve szinte haláláig folyamatosan dolgozott.
1. Charlie Chaplin 1889 április 16-án született 4 nappal Adolf Hitler előtt aki 1889 április 20-án született.
2. Ő volt az első színész a Time magazin borítóján.
3. Három felbomlott házasság után találkozott Oona O'Neill-lel, és 1943. június 16-án feleségül vette. Ekkor 54 éves volt, a lány 17. Ez a házasság élete végéig tartott.
4. Az 1928-ban bemutatott Tillie's Punctured Romance fekete-fehér némafilm hozta meg Chaplinnek pályafutása első Academy Awardját.
5. A Juden Sehen Dich An (A zsidók figyelnek téged) című könyvben amely - 95 oldalon sorolta az elpusztítandó zsidók neveit Chaplint pszeudo-zsidóként tüntették fel. A könyvet, Dr. Johann von Leers, egy megszállott zsidó ellenes propagandista írta. Az irományt az 1930-as években adták ki Berlinben. Vélhetően erre válaszként született meg Chaplin klasszikus komédiája: A diktátor, első hangosfilmje.
6. Chaplinnek a másodk házasságában Lita Grey-től kettő gyermeke született, és az utolsó nyegyedik házasságában Oona O'Neill-től nyolc gyermeke született.
7. 10 éves korában már apró vígjátéki szerepekben játszott pantomimművészeti társulatokkal.
8. Idős napjaira hihetetlen népszerű lett, s kivívta a világ elismerését, és amerika is megbocsátott neki.
9. Az 1957-es Egy király New Yorkban filmje 1973-ig nem volt látható Amerikában.
10. Chaplin már gyerekkorában nagyon szerette a zenét és megtanult játszani zongorán, hegedűn és csellón. Mikor hírnévre tett szert egy rövid életű zenei céget is alapított, mely által saját szerzeményeit adta ki. Nem volt képzett zenész, így dallamait hivatásos zeneszerzők hangszerelték.
11. Utolsó filmjében, az 1967-es Hongkongi grófnőben már csak egy cameo-jelenetben tűnt fel, a film főszerepeit Sophia Loren és Marlon Brando játszotta.
12. 1972-ben a filmiparban szerzett elévülhetetlen érdemeiért járó Oscar-díjat, Jack Lemmon adta át neki.
13. Gyakran váltott stúdiót, egyre magasabb fizetésért és az önállóságért. 26 éves korában heti 10.000 dollár fizetéssel, a világ egyik legjobban fizetett és legismertebb személye volt.
14. Az 1973-ban bemutatott, 1952-es Rivaldafény zenéjéért kapta meg a harmadik Oscar-díjat.
15. Az 1931-ben bemutatott Városi fények a kritikusok szerint az egyik legnagyobb film ami valaha készült, 5.000.000 dolláros bevételt hozott.
16. Az öltözködése (főleg az azóta elhíresült Chaplin-kalap), a stílusa és kinézete mind magabiztosságot és férfiasságot sugárzik, amit szívesen és büszkén lehet követni.
17. 1918-ban megalapította saját független filmprodukciós cégét (Charles Chaplin Film Corporation) és a következő 33 évben itt dolgozott, alkotói szabadságban.
18. Az Amerika-ellenességet vizsgáló, un. McCarthy bizottság 1952-ben az USA elhagyására kényszerítette, miután európai utazásáról nem kapott engedélyt a visszatérésre. Hiába nyilatkozta, hogy nem kommunista, hanem művész.
19. Chaplint 1975-ben az angol királynő lovaggá ütötte.
20. 1977. december 25-én bekövetkező halála után Chaplint Corsier-sur-Vevey temetőjében helyezték végső nyugalomra, két hónappal a szertartás után, 1978. március 2-án sírját feltörték és elvitték a koporsóját. A svájci rendőrség hatalmas erőket mozgósított és május 17-én sikeresen kézre kerítették a sírgyalázókat. Mint kiderült, a rablást két kelet-európai politikai menekült, a lengyel Roman Wardas és a bolgár Gantscho Ganev követte el. Charlie Chaplin koporsója pedig 11 hét után visszatérhetett Corsier-sur-Vevey temetőjébe, ahol ezúttal már gondoskodtak róla, hogy mások ne kísérelhessék meg a sírrablást.