Az amerikai Haditengerészeti Kutatási Iroda (U.S. Office of Naval Research) tulajdonában van az egyik legfurcsább oceanográfiai berendezés az “RP Flip” hajó a Floating Instrument Platform néven is emlegetett hajó különlegessége, hogy képes vízszintes helyzetből, 90 fokban függőleges pozícióba fordulni, ehhez 700 tonna tengervizet pumpál a nyélszerű végébe.
Ilyen helyzetben a hajónak csak 17 méteres orra látszik ki a vízből. A küldetés végén sűrített levegőt pumpálnak a hajóba, így billen vissza normál állapotba. Az átfordulás 28 percig tart.
A hajó 108 méter hosszú és két részből áll, az elején a szállások találhatók a végén a ballaszt tartály.
A fedélzeten mindent úgy terveztek, hogy együtt forduljon a hajóval, az ágyaktól a fürdőszobáig.
A motorok zaja zavarná a kutatást, ezért a "Flip"-en nincsenek motorok, másik hajónak kell vontatnia.
A hajót a The Gunderson Brothers Engineering Company építette, és 1962 júniusában bocsátották először vízre, később, 1995-ben kétmillió dollárból felújították. Személyzete öt fő, ehhez jöhet még legfeljebb 11 kutató. Kikötés nélkül egy hónapos küldetést képes teljesíteni.
A speciális tervezésnek köszönhetően a kutatók akusztikai méréseket végezhetnek a hajóval, tanulmányozhatják a légkört, tengerkutatást végezhetnek, és mérhetik a levegő és az óceán kölcsönhatásait.
forrás: http://zefirka.net/2018/10/22/unikalnyj-korabl-flip/