Egy európai sziget, amely félévente más országhoz tartozik.
2019. március 26. írta: captain schuro

Egy európai sziget, amely félévente más országhoz tartozik.

Isla de los Faisanes, magyarul Fácánok szigete; egy apró, focipályánál éppen csak nagyobb, lakatlan sziget a Bidasoa folyón, a francia-spanyol határon, nem messze az Atlanti-óceántól.

ibi1.jpg
Ez a világ legrégebb óta fennálló kondomíniuma - ez olyan földdarabot jelent, ami párhuzamosan több ország fennhatósága alatt áll. Csakhogy a 6820 négyzetméteres sziget, még erre is rátesz egy lapáttal: Franciaország és Spanyolország nem egy időben gyakorolja felette a hatalmat, hanem felváltva. A terület minden hat hónapban gazdát vált egy kis ceremónia keretében. És ez így megy már több mint 350 éve.

A sziget Franciaország és Spanyolország határfolyóján található, pár kilométerrel az előtt, hogy a Bidasoa az Atlanti-óceánba ömlik. Bal partján a Spanyolországhoz tartozó Baszkföld Irún nevű városa van, jobbra pedig a francia Hendaye.

ibi2.jpg
A Bidasoa folyó hagyományosan a határt jelentette a két ország között, így a folyó közepén fekvő pici lakatlan szigetet előszeretettel használták semleges területként diplomáciai találkozókra a két ország vezetői. 1615-ben például a két ország királyai, XIII. Lajos és IV. Fülöp, itt találkoztak először a menyasszonyaikkal, hogy a dupla házassággal szorosabbra vonják az országaik szövetségét. Később még legalább három ilyen, diplomáciai házasság előtti királyi randi helyszíne volt a sziget.

A sziget a spanyol oldalról.

ibi3.jpg
1659-ben, amikor véget ért a 24 éve tartó francia-spanyol háború, szintén a szigeten írták alá a békeegyezményt. Ez a történelemkönyvekben pireneusi béke néven szerepel, és elég fontos következményei voltak: a spanyolok elvesztették európai nagyhatalmi szerepüket, a franciák pedig hosszú időre a kontinens vezető hatalmává váltak.

XIV. Lajos francia és IV. Fülöp spanyol király a Fácánok szigetén találkoznak a pireneusi békeszerződés aláírására (Jacques Laumosnier festménye)

ibi9.jpg
A szigeten egyébként egy emlékmű örökíti meg az ott kötött békeszerződést, a turisták azonban nem látogathatják a különleges területet.

ibi4.jpg
Balra Irún, jobbra Hendaye

ibi5.jpg
A fácánok szigete, 1694-ben.

ibi7.jpg
A fácánok szigete, a 20. század elején ( San Telmo Múzeum )

ibi6.jpg
A mikor a sziget spanyol fennhatóság alatt áll, február-július.

ibi8.png

A bejegyzés trackback címe:

https://4444k.blog.hu/api/trackback/id/tr4514718153

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása