A Salar de Uyuni a világ legnagyobb kiterjedésű és egyben legmagasabban fekvő felszíni sómezeje. Sós mocsárként illetve sós sivatagként is meghatározható, mivel általában száraz, viszont időszakosan néhány cm-es vízréteg borítja. Bolíviában, az ország délnyugati részén, az Andok hegyvonulatai közötti medencében fekszik 10 582 km² (majdnem 18 Balatonnyi) területen, 3656 m-es tengerszint feletti magasságon.
A terület időjárása igen száraz és nagyon szeles. A nappali hőmérséklet a 40 °C-ot is elérheti, a talaj hőmérséklete pedig a 60 °C-ot; ugyanakkor éjszaka −10 °C is lehet.
A vidék tökéletes terület egyes műholdas műszerek kalibrálásához, mivel egy méternél kisebb szintkülönbségek vannak rajta, és anyagát, felszíni szerkezetét tekintve nagyon homogén. Amikor vékony vízréteg fedi, egy hatalmas tükörhöz hasonlóan veri vissza a napfényt.
A Salar de Uyuni ideális terület az asztrobiológiai, tehát a Földön kívüli élet utáni keresést célzó kutatásoknak. A vidéken sok olyan extrém magas sótartalmat toleráló baktérium él, amelyek a szárazság mellett az intenzív ultraibolya sugárzáshoz is alkalmazkodtak.
A talajt 11 rétegben és néhol 120 m vastagságban só borítja, ezen kívül gipsz fordul még elő. Az Uyuniban mintegy 64 milliárd tonna só halmozódott fel, amiből évente 25 ezer tonnát bányásznak ki. Ez a terület rejti a világ egyik legnagyobb lítiumkészletét.