A sáfrány a világ legdrágább fűszere. Származása, eredeti elterjedésevitatott,vadon még sehol sem találták eddig, őshazájául Délnyugat-Ázsiát tételezik fel. Ősikultúrnövény, Irán, India és Marokkó a hazája, de Európában is termelik, Görögországban és Spanyolországban.
Egyedülálló, különlegesen aromás és hatékony fűszer. Karotinoidokat, kesernyés ízű pikrokrotint és éterikus olajokat tartalmaz. A legkülönbözőbb ételek, sütemények ízesítésére és színezésére, sőt szépítkezésre is használják.
A valódi sáfrány ritka és kényes kultúrnövény, amit csak mesterségesen lehet szaporítani, hagymagumóról. A lila virágban növő hosszú, vörös bibéket szedik le, majd szárítják meg. Egyetlen kilogramm szárított sáfrány kinyeréséhez legalább 150 ezer virágot kell végigjárni, a szálakat kézzel leszedni, ami durván 450 munkaóra per kiló, s még csak ezután következik a nagy körültekintést követelő feldolgozás. Egy kiló tehát joggal kerül (minősége szerint) 1200-6000 euróba.
Kézzel kell szedni, a virágzási időszakában naponta, és lehetőleg a délelőtti órákban. Ezért többnyire ott termesztik, ahol adott a klíma – forró nyár és esős, hűvös tél –, valamint olcsó a munkaerő. Irán a világ termelésének jó 90 százalékát adja mintegy 350 tonnával. A maradék 7 százalékon Spanyolország, Marokkó és Kasmír osztozik, és mindegyik ország állítja: övé a legjobb.
Ami a világ negyedik legnagyobb sáfrány-termesztőjét, Marokkót illeti, az Atlasz hegység biztosítja a megfelelő klímát. Taliouine környékén mintegy 1500 berber család foglalkozik a sáfránnyal, ám, mivel egy kilónyi virágzatból 12 gramm fűszer lesz, még a helyi felvásárlási ára sem alacsony: általában 3 eurót kapnak a gazdák grammonként. Ezt persze csak a tanúsítvánnyal rendelkező gazdaságok kapják.