Tulcán egy hatvanezer lakosú kisváros, Ecuador és Kolumbia határán. Az arra vetődők számára nemkinál sok látnivalót ez a nyüzsgő település, egyet kivéve. Különös módon a temető az a hely, amit érdemes felkeresni. Noha a világ leglátogatottabb temetői a híres halottak miatt ismertek, a tulcáni temető kölönleges, formára nyírt ciprusbokrai miatt nevezetes.
A temetőt 1932-ben alapították, mert a dombon fekvő régi temető súlyosan megrongálódott az 1923-as földrengésben. Nyolc hektáros földterületet kerítettek el a város északkelet részén.
José María Franco Guerrero, az önkormányzat parkokért felelős vezetője, ciprus fák sorait ültette a temetőbe, amelyek ma lefedik a temető majdnem felét. Ő volt az is, aki nyírni kezdte a bokrokat különböző alakokra, ezeket római, görög, inka, azték és egyiptomi minták inspirálták. Felbukkantak mitológiai alakok, állatok, és néhány egyszerű geometriai forma. Jelenleg több mint 300 van összesen.
1984-ben az Idegenforgalmi Minisztérium a kertet nemzeti kincsnek nyilvánította. José María Franco Guerrero 1985-ben meghalt, és ebben a temetőben temették el, amelyet ő hozott létre. Munkáját öt fia folytatja, ők a temető fenntartói. Mind a mai napig gondozzák fákat, és újabb szobrokat hoznak léte.
2005-ben a temetőt átkeresztelték José María Azael Franco temetőre. A temető a világörökség része lett.