Dél-Kína Kaiping tartományában szétszórtan lehet találni többemeletes tornyokat amiket a helyiek Diaolou-nak azaz erődháznak hívnak.
A diaolou falvakban található többszintes védelmi funkciókat ellátó falusi erődház. Kaipingban diaolouk a kínai és a nyugati építészet és díszítőművészet elemeit egyaránt felmutatják, ugyanis a világ számos részéből visszaérkezett kaipingi emigránsok építtették őket a Csing-dinasztia idején a késői 19. és a korai 20. században.
A kaipingi erődházak három csoportja van: kommunális tornyok, amelyeket több család építtetett és használt ideiglenes menedékként, lakótornyok, amelyeket gazdag családok építtettek és erődített rezidenciaként használtak, valamint őrtornyok. Kő, vályog, tégla vagy beton az erődházak alapanyaga.
Kaiping és az erődházak építészetében egyaránt megtaláható a kínai és a nyugati hatás. Az első tornyokat a Qing-dinasztia idején építették, de 1920 és 1930 között épült a legtöbb diaolou. Szinte mindegyiket külföldről gazdagon visszatért emigránsok építtették Kaipingben.
A kaipingi erődházakból 2007-ben összesen húsz került fel a világörökségi listára. Ma még összesen kb. 1800 diaolou áll az országban.
Forrás: https://zefirka.net/2020/04/10/dyaolou-mnogoetazhnye-doma-kreposti-v-kitae/