A díszes húsvéti kalapok viselése keresztény hagyományokra vezethető vissza. Szokás volt ugyanis, hogy a húsvét vasárnapján tartott misére az emberek legszebb ruháikat vették fel. Angliában kiegészítőként virágokkal feldíszített, úgynevezett „húsvéti kalapokat” (Easter Bonnet) is viseltek a nők és a gyerekek.
Ugyanakkor a húsvéti kalapok viselésének pogány gyökerei is vannak. A virágokkal feldíszített különböző fejdíszek a tavaszi „ébredés” időszakát elevenítették meg, egyben a megújulás és a termékenység szimbólumai is voltak.
Hajdanán virág- és levélkoszorúkkal a fejükön ünnepelték az emberek a tavasz eljövetelét és az évszakok ciklikus megújulását. A hagyomány az angolszász termékenység istennő, Eostre/Ostara dicsőítésére szolgált, akinek hiedelemvilágához szervesen hozzátartozott a nyúl mint jelkép (vélhetően a szaporaság és a tavasz kapcsolata miatt), valamint a tojás, mint az új élet megtestesülése.
A díszes húsvéti kalapok viselése ugyanakkor szorosan kötődik egy másik amerikai hagyományhoz is. Az 1870-es években alakultak ki az ún. húsvéti felvonulások szokása (The Easter Parade). Ez időből származik a New York-i Fifth Avenue Parade nevezetű felvonulás, amely az első húsvéti parádé volt Amerikában.
Akkoriban nagy feltűnést keltett, ahogyan húsvétkor a csodaszép ruhákat és kalapokat viselő emberek kivonultak a Szent Patrik-székesegyházból és a környező templomokból, és végig sétáltak az Ötödik sugárúton. Az elkövetkezendő években egyre népszerűbbé vált ez a szokás. Csúcspontját az 1940-es években érte el, amikor mintegy egymillió ember vett részt a húsvéti felvonuláson. Idővel a hagyomány elvesztette vallásos jellegét, és mindinkább a jólét és jókedv ünneplésére irányult.
Forrás:
https://ma7.sk/kavezo/extravagans-husveti-kalapok-a-multbol
https://theeternalheadonist.com/theeternalheadonistblogthe-history-of-the-easter-bonnet-/