A lövészárok-hadviselés volt a modern háborúk legszörnyűbb fajtája. Az állóháborúnak ez a formája újszerű, s a létező, támadást előíró katonai doktrínákkal ellentétes volt. A nyugati fronton annyira mozdulatlan is – 1914 tele és 1918 tavasza között a frontvonalak lényegében megdermedtek –, hogy a lövészárok képe azonosult általában az első világháborúéval.
A 15 perces patkány vadászat eredménye egy francia lövészárokban.
Az első világháborús frontkatonák számára a csaták közötti szünetekben is tombolt a háború, csak egy egészen másfajta, olyan, amelyben nem győzhettek. A lövészárkokat ellepték a patkányok. Mindenhol ott nyüzsögtek, vonzotta őket a bűz, az élelem és a halottak szaga. Bőséges lakoma várt rájuk, ennek megfelelően méretük is elképesztő volt. Egy idő után már nemcsak a hullákat rohamozták meg, de rátámadtak az olyan sebesültekre is, akik képtelenek voltak védekezni. Éhségük csillapíthatatlan volt, a lövészárkok pedig kifogyhatatlan éléskamrának bizonyultak számukra. A korabeli beszámolók szerint minden halott katonát megrohamoztak; általában a szemekkel kezdték, azután utat rágtak maguknak a test belsejébe.
Egy igazi patkányirtó frontkutya gazdájával és a meggyilkolt ellenségei tetemével, 1916 február.
A katonák úgy védekeztek, ahogyan tudtak. Lövöldöztek rájuk, késsel és bajonettel rohamozták őket, minden különösebb eredmény nélkül. A rágcsálók olyan ütemben szaporodtak, ami ellen nem használtak a hagyományos fegyverek. Ekkor jelentek meg a macskák és a terrierek. Előbbiek gyilkolták ugyan a patkányokat, de nem úgy, ahogyan kellett volna. A macska, miután megölt néhányat, nekiállt falatozni, óriási szüneteket iktatva be a sajátos hadviselésbe. A megoldást tehát a kutyák jelentették. A terrierek nem a zsákmány miatt gyilkoltak. Amint végeztek az egyikkel, máris a következőre vetették magukat. Egy jó terrier naponta 50-60 patkányt is kivégzett a lövészárok adott szakaszán.
A terrierek vadászkutyák, melynek fajtáit a föld alatt rejtőző állatok elfogására tenyésztették ki. A terrier szó jelentése is ehhez kapcsolódik, hiszen a latin föld elnevezésből származik. Általában ezekkel a kutyákkal borzra, rókára, nyúlra szoktak vadászni. Jó kotorékebek és a fajták többsége akár patkány, egér és egyéb rágcsálók irtására is alkalmazhatóak.
A patkány vadászat eredménye a német lövészárokban.
A levadászott patkányokkal pózoló német katonák.
Három német katona az éjszakai vadászat termésével, 1916.
Egy francia katona, egy elkapott patkányt mutat a társának.
Patkány vadászatra felfegyverkezett Német tüzérek.
Katonák pózolnak a néhány órán át tartó patkány vadászat eredményével.