Ueno Hidesaburō a mai Tokiói Egyetem, akkori nevén Tokiói Császári Egyetem agrárprofesszoraként dolgozott. Hacsikó (japánul: Hachiko monogatari), az akita fajtájú, aranybarna szőrű kutya 1923. november 10-én született Ōdate városban (Akita megye). Ueno professzor szeretett volna egy kölyök akita kutyát, így 1924-ben akkori áron 30 jenért megvásárolta. Hachi 1924. január 14-én érkezett meg Tokióba 20 órás vonatút után.
1.
Ueno professzor Shibuya állomás közelében lévő otthonában élt két másik kutyával, Johnnal és S-szel együtt. Gyakran kikísérte a professzort az állomásra, és kiment elé, amikor hazatért a munkából. Egy napon, 1925. május 21-én azonban Hacsikó hiába várt. Ueno professzor az egyetemen szélütést kapott és váratlanul meghalt, így már soha többé nem érkezett meg a Shibuya állomásra. Hacsikó állítólag 3 napig semmit nem evett, és szokásához híven, a virrasztás napján, május 25-én is Johnnal és S-szel kiment az állomásra. Ezt követően többször is más gazdához került, de 1935. március 8-án bekövetkezett haláláig szinte mindennap a Shibuya állomáson várta Ueno professzor hazatértét, egyesek szerint hónapokkal, mások szerint több mint 9 évvel annak halála után is.
2.
Az állomás környékén bóklászó Hacsikóval olykor kegyetlenül bántak az iskolások és az állomáson megforduló utasok, de 1932-ben ráirányult a nyilvánosság figyelme, s ezzel egy csapásra minden megváltozott. Ueno egyik tanítványa, Saitō Hirokichi, aki lelkesen kutatatta az akita kutyafajt, több cikket is írt Hacsikó megdöbbentő hűségéről. 1932-ben az Asahi Shinbun nevű napilap lehozta az egyik cikket, és Hacsikó a hűség jelképévé vált. Innentől kezdve sokszor ennivalót kapott az állomás környékén sétálóktól.
3.
Nevét megtoldották „kō” tiszteleti megszólítást, legtöbbször még ma is csak „chūken Hachikō”, „a hűséges kutya, Hachikō” néven emlegetik. Az 1920-as évek e legendája valószínűleg a csú, az alattvalói hűség kötelességét volt hivatva ébren tartani a militarizmus felé haladó társadalomban.
4.
A történetet több filmben is feldolgozták. 1987-es feldolgozása a Hacsikó (japánul: Hachiko monogatari) című japán film. 2009-ben készült el az angol-amerikai feldolgozás Hacsi, a leghűségesebb barát címmel.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
Az 1935. március 8-án elpuszult kutyát Shibuya egyik utcáján találták meg, és egyből az állomás csomagszobájába vitték. (jobbról a második Ueno professzor felesége)
13.
Hacsikót kitömték, ma is megtekinthető az Országos Természettudományi Múzeumban.
14.
Emlékműve Sibuja, de talán egész Tokió legnevezetesebb tájékozódási pontja és találkozóhelye a hatalmas állomásépület előtti téren.
15.
Ueno Hidesaburō professzor és Hacsikó sírja a Tokiói Aoyama temetőben.
16.
Hacsikó halálának évfordulója 1936. március 8-án.
17.
Forrás: https://zefirka.net/